close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
  • پشتیبانی
  • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

قوانین مالیات حقوق و دستمزد کارکنان به چه صورت است؟

قوانین مالیات حقوق و دستمزد کارکنان به چه صورت است؟

قوانی مالیاتی حقوق و دستمزد کارکنان

هرساله دولت با توجه به تورم‌هایی که در طول سال گذشته به وجود ‌می‌آید طبق قوانین شورای عالی کار، حقوق و مزایای افراد کارگر و کارمند را افزایش می‌دهد. این افزایش حقوق برای افراد مختلف در حوزه‌های کاری متفاوت درصد یکسانی نیست و برای هر حقوق دریافتی، مالیات حقوق و دستمزد کارکنان درنظر گرفته ‌می‌شود.

مالیات چیست؟

مالیات به مبلغی ‌می‌گویند که دولت به دلیل هزینه‌های مختلفی که برای ایجاد شغل برای مردم مشمول ‌می‌شود، از آن‌ها پس از کسب درآمد‌های بالا دریافت ‌می‌کند و این مبلغ درصد بسیار کمی ‌از درآمد آن‌ها ‌می‌باشد.مالیات مستقیما به حساب دولت وارد ‌می‌شود و برای هزینه‌های دولتی از آن استفاده ‌می‌کنند که بسیاری از افراد باید مالیات بپردازند و فقط قشر ضعیف و کم درآمد هستند که معاف از مالیات ‌می‌باشند.

قانون مالیات حقوق و دستمزد کارکنان

چه حوزه‌های شغلی باید مالیات بدهند؟

تما‌می ‌مغازه‌دارها و تاجرانی که به صورت‌های مختلف مشغول به کار هستند نیز باید مالیات بدهند و اگر سقف دریافتی آن‌ها بالاتر از حد مجاز باشد، دولت به صورت سالیانه از آن‌ها مالیات دریافت ‌می‌کند و فقط اینطور نیست که افراد استخدام دولت موظف به پرداخت مالیات باشند، بلکه تما‌می ‌افراد شاغل نسبت به درآمد ممکن است شامل مالیات شوند.

هر شخصی که بخواهد در هر حوزه شاغل شود باید ابتدا مجوز آن کار را از دولت بگیرد تا به صورت قانونی مشغول به کار شود و دولت نسبت به هزینه‌های انجام شده و درآمد شخص، از او درخواست مالیات ‌می‌کند که باید به حساب دولت واریز کند.

معرفی نرم افزار : نرم افزار صورت های مالی

کارگران و کارمندانی که شامل پرداخت مالیات ‌می‌شوند نباید خودشان نسبت به پرداخت اقدام کنند و شرکت و کارفرما موظف است از روی حقوق او، مبلغ مالیات را کم کند. نهادهای دولتی نیز به صورت سیستمی، مبلغ مالیات را از حقوق کسر ‌می‌کنند.مالیات هم به صورت ماهیانه و هم سالیانه قابل برداشت است و این بستگی به کارفرما دارد که به چه صورت آن را از حقوق کارگر و کارمند خود کم کند، کارفرما هم ‌می‌تواند دولت باشد و هم افرادی که موسس یک شغل و سازمان برای انجام کارهای تجاری هستند که این افراد اگر به هر دلیل بی قانونی داشته باشند باید جوابگوی نهادهای دولتی باشند.

بیشتر بدانید: حسابدار رسمی کیست؟

معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۱ چه تغییری کرده است؟

البته برخی از کارکنان به دلیل پایین بودن حقوق از پرداخت مالیات معاف ‌می‌باشند. دولت در سال 1401 قوانینی را برای پرداخت مالیات حقوق و دستمزد کارکنان در نظر گرفته است که در این مقاله سعی داریم به توضیحاتی درباره میزان مالیات حقوق و دستمزد کارکنان بپردازیم.ابتدا درباره مالیات کارگران صحبت ‌می‌کنیم که هر کارگر در سال 1401 که حقوق دریافتی آن برابر با 5 میلیون و 679هزار تومن است باید 10 درصد حقوق خود را به عنوان مالیات به دولت بپردازد که برابر با984000 تومان در طول یک‌سال ‌می‌باشد.

تعرفه مالیات حقوق و دستمزد کارکنان

معرفی نرم افزار : نرم افزار انبارداری

از آنجایی که دریافتی کارگردان بسیار پایین است کم پیش ‌می‌آید که آن‌ها مالیات بدهند و بیشتر تما‌می‌ حقوق آنها برایشان پرداخت ‌می‌شود. دولت سعی داشته است تا قشر ضعیف بتوانند راحت‌تر زندگی کنند و هیچ گونه مشکلی از نظر اقتصادی نداشته باشند، به همین دلیل است که هر ساله حقوق و مزایای کارگران بیشتر از کارمندان افزایش داده ‌می‌شود.

البته این پرداخت مالیات به این صورت است که پرداختی حقوق کارگر در نظر گرفته ‌می‌شود و پس از آن با توجه به سقف معاف بودن برخی حقوق‌ها مقدار باقی مانده تما‌می ‌دریافتی نسبت به آستانه معافیت، شامل پرداخت مالیات ‌می‌شود و تما‌می‌ حقوق شامل مالیات نمی‌شود.مثلا اگر تما‌می ‌حقوق مشمول مالیات یک کارگر هشت میلیون باشد ابتدا مبلغ 5600هزار تومان از آن کسر ‌می‌شود و باقی مانده آن شامل پرداخت مالیات است که قبل از پرداخت حقوق کارگر، از روی حقوق او کسر می‌گردد.

معرفی نرم افزار : نرم افزارهای مدیریت زنجیره تامین

نرخ مالیات حقوق و دستمزد کارکنان در سال جدید

مطابق بند پنجم تبصره دوازده قانون اساسی در سال 1401 نرخ مالیات حقوق و دستمزد کارکنان بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیر دولتی که شامل افراد بسیاری ‌می‌شود، به استثنای عیدی دریافتی در قبل از سال به شرح زیر اعلام شده است:نسبت به مازاد 67200هزار تومان تا مبلغ 180میلیون شامل ده درصد مالیات ‌می‌شوند. نسبت به مازاد 180میلیون تا 300 میلیون شامل 15 درصد مالیات و نسبت به مازاد 300میلیون تا 420میلیون، بیست درصد مالیات و مبالغ بالای 420 میلیون باید سی درصد مالیات پرداخت کنند.

سقف معافیت مالیات حقوق و دستمزد کارکنان در سال 1401

از آنجایی که دولت خط فقر را در کشور با مبلغ حقوق شش میلیون تومان در نظر گرفته است، افرادی که زیر شش میلیون حقوق بگیرند از پرداخت مالیات معاف هستند که موجب نارضایتی افراد زیادی شده است. افرادی که بیشتر از این مبلغ دریافت ‌می‌کنند به صورت صعودی و پلکانی و همانطور که در بالا توضیح دادیم شامل پرداخت مالیات ‌می‌شوند.

سال گذشته افرادی که حقوق کمتر از چهار میلیون داشتند از مالیات معاف بودند اما امسال افرادی که زیر شش میلیون حقوق ‌می‌گیرند از مالیات معاف شده‌اند و این مبلغ در سال جدید با توجه به تورم ‌می‌بایست افزایش داشته باشد اما متاسفانه نرخ معافیت تورم بسیار پایین، در نظر گرفته شده است.معافیت افرادی که به صورت آزاد و در قشرهای مختلف مشغول به کار هستند نیز نسبت به سال گذشته تغییر داشته و باتوجه به تورم زیادی که پیش آمده، نرخ معافیت آن‌ها نیز بیشتر در نظر گرفته شده است.

معرفی نرم افزار : نرم افزارهای مدیریت منابع مالی

دولت با توجه به تحقیقاتی که در حوزه‌های مختلف شغلی به دست ‌می‌آورد با توجه به درآمد مختلف شغل‌های آزاد، نسبت به پرداخت و یا معافیت آن‌ها نیز قوانینی را در نشر ‌می‌گیرد و اگر شخصی از قانون پیروی نکند و در زمان مشخص مالیات خود را نپردازد باید جریمه آن را به علاوه مالیات خود پرداخت کند.اگر شخصی بخواهد حقوق خود را از دولت مخفی کرده و به دلایل مختلفی از پرداخت مالیات به صورت غیر قانونی معاف شود، دولت مجوز شغلی او را باطل خواهد کرد. امیدواریم مطلب فوق برای شما فایده داشته باشد و جواب سوالات خود را گرفته باشید.

نرم افزار های کاربردی

نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو