close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

آشنایی با نرم افزار power bi و کاربرد های آن

آشنایی با نرم افزار power bi و کاربرد های آن

نرم افزار power bi

آنچه در مقاله آشنایی با نرم افزار power bi خواهید خواند :

BI مخفف “Business Intelligence” و به معنی هوش تجاری یک مفهوم کلی است که به تعدادی برنامه و نرم افزار جهت تحلیل و پردازش اطلاعات گفته می شود که سازمانها به منظور بهبود روال تصمیم گیری، صرفه جویی و کاهش هزینه ها و همچنین کشف فرصتهای جدید از آن استفاده می کنند. نرم افزار Power BI یکی از این ابزارها می باشد که توسط شرکت مایکروسافت (Microsoft) طراحی و روانه بازار شده است.

Microsoft Power BI چیست؟ این نرم افزار یک بستر مبتنی بر هوش تجاری و مدیریت اطلاعات کسب و کار است. قابلیت‌های متنوع نرم افزار Microsoft Power BI به شما کمک می‌کند تا بتوانید داده‌های گسترده خود را به راحتی تحلیل و بررسی کرده و نتایج آن را در اختیار سایر افراد قرار دهید.

حال این سوال پیش می آید که نرم افزار power bi چیست؟ باید بگوییم Power BI مجموعه ای از برنامه ها و سرویس های مبتنی بر ابر است که به سازمان ها کمک می کند داده ها را از طریق یک رابط کاربر پسند جمع آوری، مدیریت و تجزیه‌و‌تحلیل کنند. ابزارهای هوش تجاری مانند Power BI می توانند برای اهداف و کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.

در درجه اول، از کاربرد Power BI می توان گفت که داده ها را جمع آوری و پردازش می کند و از آن ها بینش قابل فهمی ارائه می‌دهد. Power BI این کار را اغلب با استفاده از گرافیک ها و نمودارهای بصری جذاب انجام می دهد. این موضوع به کاربران امکان می دهد از روند تجارتشان تصاویری فوری، واضح و کاربردی تولید کنند و به اشتراک بگذارند. این ابزار هوش مصنوعی می‌تواند به طیف وسیعی از منابع داده، از صفحات گسترده اکسل گرفته تا پایگاه داده و همچنین برنامه های مبتنی بر ابر و برنامه های پیش فرض، متصل شود.

Power BI چیزی شبیه به یک چتر است و می تواند در یک برنامه دسکتاپ ویندوز به نام Power BI Desktop، یک سرویس آنلاین SaaS به نام Power BI Service و یا برنامه های Power BI موبایل که در ویندوز تلفن های همراه و تبلت ها موجود است، مورد استفاده قرار بگیرد.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حسابداری فروش

کاربردهای Power BI

بخش های Power BI

برنامه Power BI از چندین عنصر تشکیل شده است که همه با هم کار می کنند، مهم ترین بخش های آن عبارتند از:

 • یک برنامه دسک تاپ ویندوز به نام Power BI Desktop.
 • یک سرویس آنلاین SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس) به نام سرویس Power BI.
 • برنامه های تلفن همراه Power BI برای ویندوز ، iOS و دستگاه های Android.

این سه بخش به گونه ای طراحی شده اند که به شما امکان می دهند خلاق تر عمل کنید، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید و به طور موثر از این نرم افزار استفاده کنید.

فراتر از این سه مورد ، Power BI همچنین دارای دو بخش دیگر است:

 • Power BI Report Builder ، برای ایجاد گزارش های صفحه بندی شده برای اشتراک در سرویس Power BI.
 • Power BI Report Server ، یک سرور گزارش داخلی که می توانید گزارشات Power BI خود را پس از ایجاد آنها در Power BI Desktop ، منتشر کنید. Power BI Report Server در واقع یک راهکار برای کسانی است که می خواهند Power BI را در سازمان خود به صورت On-premises یعنی بدون استفاده از Power BI Cloud، استفاده و پیاده سازی کنند.
بخش های Power BI

کاربردهای Power BI چیست؟

عمده ترین دلیل استفاده برخی مشاغل از Power BI این است که آن‌ها به دنبال گزارش ها و تجزیه وتحلیل هایی فراتر و جامع تر از آنچه اکسل ارائه می دهند، هستند. درواقع آن ها می توانند داده های مربوط به سراسر سازمان خود را به راحتی گردآوری، بررسی، تحلیل و تجسم کنند، اطلاعات بیشتری در مورد کارایی و عملکرد خود به دست بیاورند و براساس اطلاعات واقعی، تصمیمات آگاهانه تری بگیرند. در ادامه برخی دلایل مهم استفاده از این سرویس و کاربردهای آن را ذکر خواهیم کرد.

 • مشاغل می توانند حجم وسیعی از داده را در Power BI وارد کنند. پردازش این حجم از داده اغلب برای بسیاری از سیستم عامل های دیگر دشوار خواهد بود.
 • Power BI براساس ویژگی های یادگیری ماشین، می تواند مقادیر زیادی از داده های جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل کند و در شناسایی روندهای ارزشمند و پیش بینی های دقیق و اصولی به کاربران کمک کند.
 • اطلاعات را با استفاده از الگوهای قدرتمند، به تصویر می کشد تا به کسب وکارها اجازه دهد داده های خود را بهتر درک کنند.
 • Power BI مبتنی بر ابر است، بنابراین کاربران می توانند از قابلیت های هوش پیشرفته و الگوریتم های قدرتمندی که به طور منظم به روز می شوند، استفاده کنند.
 • قابلیت های شخصی سازی قدرتمندی که با استفاده از این سرویس امکان پذیر است، به کاربران اجازه می دهد برای دسترسی سریع به داده های مورد نیاز خود یک داشبورد ایجاد کنند.
 • با استفاده از Power BI می توان نوتیفیکیشن هایی را بر روی KPIها تنظیم کرد تا کاربران همواره برای اندازه گیری ها و معیاربندی های مهم خود، به روز باشند.
 • Power BI دارای یک رابط بصری است که باعث کاربر پسندتر بودن آن می شود و کاربران به راحتی می توانند از این صفحه گسترده پیچیده استفاده کنند.
 • این پلتفرم با سایر ابزارهای محبوب مدیریت تجارت مانند SharePoint ، Office 365 و Dynamics 365 و همچنین سایر محصولات غیر مایکروسافت مانندSpark ، Hadoop، Google Analytics ،SAP ، Salesforce و MailChimp ادغام می شود.
 • امنیت داده ها یک دغدغه و مبحث مهم برای مشاغل است و Power BI با ارائه کنترل های جزء به جزء و دقیق در قابلیت دسترسی، ایمن بودن داده ها را تضمین می کند.
ارسال و صدور فاکتورها در نرم افزار واسط سامانه مودیان

مزایای استفاده از power bI

یکی از مهمترین مزایایی که برای این نرم افزار مشخص ‌می‌باشد و بسیاری از افراد به دلیل همین مزایا از این نرم افزار استفاده می‌کنند قابلیت داشتن یک داشبورد شخصی است که هیچ کسی نتواند به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند و فقط خودتان بتوانید این اطلاعات را در دسترس داشته باشید.

داشبورد شخصی این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید اطلاعات زیادی را منتشر کنید و جمع آوری این اطلاعات در داشبورد شخصی شما به راحتی امکان پذیر است و سرعت بالای این نرم‌افزار باعث شده تا مورد توجه مشتریان قرار گیرد و برای افزایش روند پیشرفت این نرم‌افزار و نسخه‌های جدید آن اقدامات لازم را انجام دهند.

امنیت بالا

با استفاده از content packها ‌می‌توان تما‌می ‌چارت‌ها و گراف‌ها را بدون دخالت انسان مشاهده کرد یعنی این نرم افزار قابلیتی دارد که بتوان خطای انسانی را درون اطلاعات دخالت نداد. بسیاری از نرم افزارهای موجود دارای امنیت کافی نمی‌باشند به همین دلیل است که کاربران زیادی از نرم افزار power BI استفاده می‌کنند و ریسک استفاده از نرم افزار‌های دیگر را به خود نمی‌دهند زیرا ممکن است به دلیل اشتباهات انسانی که بسیار زیاد رخ ‌می‌دهد اطلاعات آن‌ها به هم ریخته شود.

سرعت بالا و سادگی در استفاده

استفاده از این نرم‌افزار به سادگی انجام می‌شود و بسیاری از کاربرانی که از محیط مایکروسافت استفاده می‌کنند می‌توانند در زمان بسیار کوتاهی استفاده از این نرم‌افزار را آموزش ببینند و به دلیل اینکه این نرم افزار قابلیت انتقال فایل‌های کاربر را به محیط‌های مختلف از جمله اکسل فراهم ‌می‌کند باعث شده کاربران بسیار زیادی از این نرم افزار استفاده نمایند‌.

برای آموزش و یادگیری این نرم‌افزار صفحه‌های بسیار زیادی در گوگل قرار گرفته‌اند که ‌می‌توانید با سرچ کردن این صفحات طریقه کار با این نرم افزار را یاد بگیرید و قسمت‌های مختلف آن را به طور کامل شناخته و اطلاعات خود را وارد این نرم افزار نمایید.

برخی نرم افزارهای مشابه دارای سرعت بسیار پایین هستند که حوصله کاربران را سر ‌می‌برند و باعث شده‌اند که هیچ کاربری علاقه نداشته باشد که با سرعت بسیار پایین اطلاعات خود را وارد یک نرم افزار کند و امروز تما‌می ‌افراد به دنبال نرم افزارهایی هستند که سرعت بسیار بالایی برای پردازش داشته باشند. این نرم‌افزار با سرعت بالایی که دارد در میان کاربران خود از توجه بالایی برخوردار است و مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

پشتیبانی از یک پایگاه داده قدرتمند

این نرم‌افزار از یک پایگاه داده بسیار قدرتمند پشتیبانی می‌شود و باعث رشد راهکارهای غیر مایکروسافتی هم شده است. هوش تجاری این نرم افزار بسیار بالا است و قابلیت ارتباط با ۶۰ راهکار نرم افزاری دارد که یکی از مزیت‌های بسیار مهم این نرم‌افزار محسوب می‌شود و کمتر نرم افزاری است که بتواند با این تعداد راهکار در ارتباط باشد.
این نرم افزار داده‌ها را به داشبورد بسیار متمرکز انتقال ‌می‌دهد و باعث امنیت بالای داده‌ها می‌شود. این داشبورد درک بسیار بالایی از داده‌ها دارد.


چه افرادی از Power BI استفاده می کنند؟

اگرچه استفاده از محصولات هوش تجاری عمدتاً از عهده تحلیل گران و متخصصان تجارت برمی آید، اما به لطف ماهیت کاربر پسند بودن Power BI، طیف وسیعی از افراد می توانند برای کسب وکار خود از این سرویس استفاده کنند. نحوه استفاده از این ابزار، بستگی به نقش افراد دارد و همانطور که عنوان شد، Power BI با توجه به نوع داده و اطلاعات مورد نیاز می تواند یک داشبورد سفارشی ایجاد کند.

این سرویس اصولاً توسط متخصصانی مورد استفاده قرار می گیرد که می خواهند برای داده و گزارش ها در ابتدا یک نمونه و مدل ایجاد کنند و سپس آن ها را در سازمان خود به اشتراک بگذارند. علاوه براین، Power BI اغلب به عنوان یک ابزار سلف سرویس، توسط کسب کارهایی مورد استفاده قرار می گیرد که می خواهند روند پیشرفت شان را بررسی کنند و از عملکرد تیم های خود یک بینش دقیق داشته باشند.

Power BI با هر نوع داده ای کار می کند، بنابراین کاربران تقریباً می توانند از تمام موارد موردنظر خود گزارش داشته باشند. این ویژگی باعث شده، Power BI در بخش هایی مانند امور مالی، بازاریابی، فروش، منابع انسانی، IT و عملیاتی دارای محبوبیت بیشتری باشد.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حسابداری

اجزای تشکیل دهنده Power BI

اجزای تشکیل دهنده Power BI چیست؟

پلتفرم Power BI از تعدادی برنامه تشکیل شده است که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند و شامل موارد زیر هستند:

 • Power Query: ابزاری برای اتصال داده که به کابر امکان می دهد داده ها را از چندین منبع تبدیل، ترکیب و تقویت کنند
 • Power Pivot: ابزاری که مدل های داده ها را ایجاد می کند.
 • Power View: ابزاری برای نمایش داده ها که نمودارها، گرافیک ها، نقشه ها و سایر تصاویر تعاملی ایجاد می کند.
 • Power Map: یکی دیگر از ابزارهای تجسمی که تصاویر سه بعدی همه جانبه ایجاد می کند.
 • Power Q&A: یک موتور پرسش و پاسخ که به کاربر امکان می دهد در مورد داده های خود به زبان ساده سوالاتش را مطرح کند.

چه نسخه هایی از Power BI موجود است؟

نسخه های مختلفی از Power BI وجود دارد که کاربران با توجه به میزان بودجه، نوع نیاز و نحوه استقرار می توانند آن ها را انتخاب کنند. در ادامه به مرور کلی نسخه های مختلف این سرویس پرداخته ایم:

 • Power BI Desktop: یک نسخه رایگان که برای مشاغل متوسط و کوچک مناسب است. با استفاده از این محصول می توانید به سادگی اطلاعات را از منابع مختلف استخراج کرده و داشبوردها و گزارش های متنوعی را در محیط برنامه طراحی کنید.
 • Power BI Service که به دو بخش تقسیم می شود:
  • Power BI Pro: مجوزی که با توجه به تعداد کاربرانی که از آن استفاده می کنند باید هزینه ای پرداخت شود و جهت دسترسی به ویژگی های پیشرفته و امکان اشتراک گذاری گزارش ها لازم است.
  • Power BI Premium: مجوزهایی براساس مقیاس که برای مشاغل و شرکت های بزرگ مناسب است.
 • Power BI Mobile: برنامه ای مبتنی بر دستگاه برای موبایل و تبلت مناسب است.
 • Power BI Embedded: یک نسخه برچسب سفید Power BI است که فروشندگان مستقل نرم-افزار می توانند به جای ساختن ویژگی های تحلیلی مختص به خود، این نسخه را در برنامه های خود قرار دهند.
 • Power BI Report Server: یک نسخه on-premise از برنامه Power BI Desktop است و برای مشاغلی مناسب است که باید داده ها و گزارش های خود را در سرورهای شان نگه دارند.

سوالات متداول

Power BI مجموعه ای از برنامه ها و سرویس های مبتنی بر، ابر است که به سازمان ها کمک می کند داده ها را از طریق یک رابط کاربر پسند جمع آوری، مدیریت و تجزیه‌و‌تحلیل کنند. ابزارهای هوش تجاری مانند Power BI می توانند برای اهداف و کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.

 • Power Query
 • Power Pivot
 • Power View
 • Power Map
 • Power Q&A

Power BI داده ها را جمع آوری و پردازش می کند و از آن ها بینش قابل فهمی ارائه می‌دهد. Power BI این کار را اغلب با استفاده از گرافیک ها و نمودارهای بصری جذاب انجام می دهد. این موضوع به کاربران امکان می دهد از روند تجارت شان تصاویری فوری، واضح و کاربردی تولید کنند و به اشتراک بگذارند.


نرم افزار های کاربردی

نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.
نرم افزار انبار تعدادی امکان طبقه بندی پویا بابت مواد اولیه، کالاهای نیمه ساخته و محصول و سایر کالاهای موجود در انبار را متناسب با کسب و کار فراهم می سازد. همچنین ورود و خروج کالاها به سادگی و هماهنگ با فرآیندهای مرتبط و جاری در سازمان قابل مدیریت می باشد.

دیدگاه‌ها
 1. امکان دارد آموزش کار با نسخه وب نرم افزار Power BI را بزارید؟ ممنون

  8 مرداد 1401 - 11:21 ق.ظ
 2. form گفت :

  با همكاران بخش توليد محتوي هاي شركت در اين خصوص هماهنگي هاي لازم به عمل خواهد آمد

  6 شهریور 1401 - 9:09 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو