close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
 • فروش
 • ٨٨٧٣٦٥٠٥-٠٢١
 • ٨٨٧٣٦٥٠٦-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.
معرفی انواع فاکتور فروش و کاربرد آن‌ها

معرفی انواع فاکتور فروش و کاربرد آن‌ها

تهیه فاکتور فروش

آنچه در ادامه ی این مقاله خواهید خواند:

فاکتور فروش یکی از پایه‌های اساسی یک کسب ‌وکار در معامله‌های تجاری است که با توجه به خرید انجام شده توسط فروشنده به خریدار عرضه می‌شود و در آن اطلاعاتی مثل مشخصات فروشنده و خریدار، تاریخ خرید، نوع کالا یا خدمت، قیمت واحد، قیمت کلی، توافق‌های دوطرفه و… ارائه می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی فاکتور فروش، انوع فاکتور فروش، نحوه تهیه و ویژگی‌های آن بپردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.


فاکتور فروش چیست؟

فاکتور در لغت، به معنی سررسید و صورت حساب است و در واقع یک سند تجاری است و همان‌طور که گفتیم، توسط فروشنده به خریدار داده می‌شود و باید اطلاعات دقیقی مثل مشخصات دو طرف معامله، نوع کالا، خدمات یا سرویس، تاریخ، آدرس فروشگاه، قیمت دقیق و شرایط معامله در آن درج شود. فاکتور فروش در بعضی از کسب ‌و ‌کارها حکم گارانتی محصول را هم دارد تا امکان عودت آن وجود داشته باشد. فاکتور فروش می‌تواند به صورت دستی یا به وسیله نرم‌افزار نوشته و چاپ شود. چاپ فاکتور فروش با اسم و لوگوی برند شما باعث رسمیت و اعتبار کسب ‌و‌ کار شما می‌شود و یک اقدام تبلیغاتی موثر است.

معرفی نرم افزار: نرم افزار خزانه داری

تنظیم فاکتور فروش

انواع فاکتور فروش

دسته‌ بندی فاکتورها با توجه به رسمیت، چاپ و طراحی آن‌ها متفاوت است. که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.

انواع فاکتور فروش از نظر رسمیت

فاکتورفروش از لحاظ رسمیت به 2 نوع رسمی و غیر رسمی تقسیم می‌شوند. کاربرد فاکتور رسمی برای مشاغلی است که باید یک نسخه از فاکتورهای خود را اداره مالیات تحویل دهند و باید مهر و امضای فروشنده در آن وجود داشته باشد و اطلاعات مالیات بر ارزش افزوده به طور کامل در آن درج شود. در واقع در این فاکتورها بر اساس قوانین وزارت امور اقصاد و دارایی تنظیم شده است و مورد تایید آن‌ها است. اما در فاکتور غیر رسمی وجود مهر و امضای فروشنده ضروری نیست و صرفا برای اطلاع مشتری تهیه شده است. این فاکتورها معمولا در مشاغل کوچک مثل سوپرمارکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حسابداری فروش

انواع فاکتور فروش از نظر نوع طراحی

تفاوت طراحی انواع فاكتور فروش در فاکتور سربرگ دار و بدون سربرگ است. فاکتورهای بدون سربرگ در فروشگاه‌های لوازم التحریر و لوازم اداری به فروش می‌رسد اما فاکتور فروش سربرگ دار بسته با سلیقه و نیاز هر کسب‌و‌کار طراحی می‌شود.

انواع فاکتور فروش از نظر نوع چاپ

در چاپ یک فاکتور عواملی مثل جنس کاغذ، تعداد برگه، سایز کاغذ، وجود کاربن‌، رنگ فاکتور و… مورد توجه است. معمولا فاکتورهای رسمی سه برگی و فاکتورهای غیر رسمی دو برگی است.


فاکتور صوری چیست؟

برخی از بنگاه‌های اقتصادی برای فرار از مالیات از فاکتورهای صوری استفاده می‌کنند ولی تهیه و چاپ فاکتور صوری امری کاملا غیر قانونی است. اما سازمان امور مالیاتی می‌تواند از روش‌های مختلف فاکتور حقیقی را از فاکتور صوری تشخیص دهد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • بررسی اعتبار گواهی ارزش افزوده
 • کنترل مستندات حمل و نقل
 • بررسی تناسب خدمات یا کالای ارائه شده با زمینه فعالیت‌های شرکت
 • اطلاعات فروشنده و بررسی کد اقتصادی و شناسه ملی آن
 • بررسی مستندات پرداخت مثل فیش بانکی، فیش واریزی و…

معرفی نرم افزار: مدیریت انبار


چگونگی تهیه فاکتور فروش

برای تهیه و چاپ انواع فاکتور فروش، استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری بهترین روش است. با کمک این نرم‌افزارها می‌توانید انواع فاکتور فروش مثل فاکتورهای فروشگاهی، فاکتور رسمی، پیش فاکتور، فاکتورهای غیر رسمی، فاکتور انبارداری، فاکتور شخصی و… را به سهولت صادر کنید.

تهیه فاکتور صوری

ویژگی ‌های فاکتور فروش

 • اطلاعات کامل حقیقی و حقوقی دو طرف معامله مثل کد اقتصادی، کدملی، شماره ثبت، آدرس، کد پستی، شماره تلفن و … باید در آن ثبت شود.
 • در فاکتور فروش باید نوع کالا و خدماتی که ارائه شده است، با اعلام تعداد و قیمت و شرایط معامله اعم از نقدی یا غیر نقدی توضیح داده شوند.
 • فاکتور باید شامل مهر و امضا خریدار و فروشنده باشد و هیچ‌گونه خط خوردگی در آن وجود نداشته باشد.
 • شماره سریال فاکتور با توجه به شماره و تاریخ، تقدم و تاخر نداشته باشد.
 • فاکتور رسمی فروش شما باید با نمونه فاکتور سازمان امور مالیاتی مطابقت داشته باشد.
 • اگر محصول شما دارای مالیات و عوارض بر ارزش افزوده است، درج ان در فاکتور فروش ضروری است.
 • سایز کاغذ در فاکتور فروش اختیاری است و معمولا در سایز A5 است ودر مواردی برای رسمیت بیشتر، A4هم چاپ می‌شود.
 • مهم‌ترین شاخصه فاکتور فروش رسمی، شماره سریال آن است و باید به روش چاپ افست به رنگ قرمز و کمی برجسته در بالا و سمت چپ فاکتور باشد. این شماره سریال‌ها توسط سر ممیزی‌های اداره دارایی کنترل می‌شوند. شماره سریال فاکتورهایی که با صندوق فروش چاپ می‌شوند؛ به صورت اتومات است.
بیشتر بدانید: مفاصا حساب چیست؟

قالب مناسب برای یک فاکتور فروش چیست؟

 • در بالای فاکتور به عنوان سربرگ، اطلاعات کسب و کار بنویسید.
 • در زیر اطلاعات کسب و کار، جزئیات صورت حساب مشتری را وارد کنید.
 • شماره فاکتور، تاریخ صدور وموعد پرداخت فاکتور را در کنار صورت حساب مشتری درج کنید.
 • لیستی از خدماتی که به مشتری ارائه داده اید به همراه توضیح کوتاه، هزینه و مبلغ را در فاکتور درج کنید.
 • در انتهای فاکتور مجموع مبلغ پرداختی و مالیات ها را یادداشت کنید.

معرفی نرم افزار: سيستم صورت های مالی


فاکتور فروش برای کدام کسب و کارها ضروری‌ است؟

اساسی ترین هدف برای فاکتور فروش ، ثبت سابقه فروش است. این یک روش برای ردیابی تاریخ فروش کالا ، مقدار پول پرداخت شده و هر بدهی معوق فراهم می کند. فاکتور ابزاری ارزشمند برای حسابداری است. همچنین می تواند ردیابی کند که کدام یک از کارمندان فروش می گیرند و اقلامی را که می فروشند. ارائه فاکتور فروش برای همه کسب ‌و‌کارها از بنگاه‌های اقتصادی کوچک گرفته تا بزرگ، در صورتی که مشمول نظام مالیاتی هستند، الزامی است و در صورت خودداری از ارائه فاکتور جرائم سنگینی برای آن کسب‌و‌کار وضع خواهد شد.

ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌گوید:

“تمام کسانی که به عرضه کالا و خدمات مشغول هستند (واحدهای تجاری مشمول نظام مالیات) باید صورتحسابی را طبق قانون نظام صنفی خود و حاوی مشخصات طرفین معامله، کالا و خدمات مورد معامله ارائه دهند. این صورت حساب‌ها یا به صورت فاکتورهایی است که جزئیات آن دست‌نویس خواهد بود و یا مستقیماً از نرم افزارهای صندوق فروش چاپ خواهند شد”

معرفی نرم افزار: نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی


نکته پایانی

در این مقاله خواندیم که فاکتور فروش یک سند تجاری است و بر اساس نوع رسمیت، طراحی و چاپ انواع فاکتور فروش موجود است. در هر کسب‌و‌کار و هر معامله‌ای چه به صورت جزئی و چه کلی ارائه فاکتور فروش رسمی بر اساس استانداردها و قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی ضروری است و هر فروشنده‌ای که از ارائه فاکتور رسمی خودداری کند، جریمه می‌شود. انواع فاکتور فروش رسمی شامل فاکتورهای مالیاتی، دارایی، صورتحساب فروش کالا و خدمات است. همچنین کسب‌و‌کارهای دیگری هم وجود دارد که در آن‌ها تنها بنا به درخواست مشتری فاکتور صادر می‌شود و نیازی نیست که فرد به اداره مالیات فاکتور رسمی ارائه دهد.

سوالات متداول

کاربرد فاکتور رسمی برای مشاغلی است که باید یک نسخه از فاکتورهای خود را اداره مالیات تحویل دهند و باید مهر و امضای فروشنده در ان وجود داشته باشد و اطلاعات مالیات بر ارزش افزوده به طور کامل در آن درج شود. در واقع در این فاکتورها بر اساس قوانین وزارت امور اقصاد و دارایی تنظیم شده است و مورد تایید آن‌ها است. اما در فاکتور غیر رسمی وجود مهر و امضای فروشنده ضروری نیست و صرفا برای اطلاع مشتری تهیه شده است. این فاکتورها معمولا در مشاغل کوچک مثل سوپرمارکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • بررسی اعتبار گواهی ارزش افزوده
 • کنترل مستندات حمل و نقل
 • بررسی تناسب خدمات یا کالای ارائه شده با زمینه فعالیت‌های شرکت
 • اطلاعات فروشنده و بررسی کد اقتصادی و شناسه ملی آن
 • بررسی مستندات پرداخت مثل فیش بانکی، فیش واریزی


نرم افزار های کاربردی

نرم افزار حسابداری فروش امكان مدیریت كلیه فرآیندهای فروش، قیمت گذاری فروش كالاها به تفكیك گروه های مختلف مشتریان را فراهم می سازد. همچنین سیاست گذاری چگونگی مدیریت شعب در این نرم افزار انجام می شود.
نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس
تماس
دمو
دمو