close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
 • فروش
 • ٨٨٧٣٦٥٠٥-٠٢١
 • ٨٨٧٣٦٥٠٦-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.
نرم افزار تحت وب چیست؟

نرم افزار تحت وب چیست؟

نرم افزار تحت وب

آنچه در مقاله نرم افزار تحت وب خواهید خواند:

امروزه بیشتر افراد و کسب وکارها از اینترنت به عنوان یک کانال ارتباطی مقرون به صرفه استفاده می کنند. اینترنت به صاحبان مشاغل این امکان را می دهد که با بازار هدف خود تبادل اطلاعات داشته باشند و معاملات سریع و مطمئنی انجام دهند. با این وجود، برقراری ارتباط با مخاطبان هدف و انجام معاملات موثر فقط زمانی امکان پذیر است که؛ یک کسب و کار بتواند تمام داده های مورد نیاز را ضبط و ذخیره سازی کند و ابزاری را جهت پردازش این اطلاعات و ارائه نتایج به کاربر، در اختیار داشته باشد. در این مقاله به بررسی نرم افزار تحت وب (web-based) و مزایای آن می پردازیم .

برنامه های مبتنی بر وب نوع خاصی از نرم افزار است که به کاربران امکان می دهد از طریق رابط مرورگر وب با یک سرور از راه دور ارتباط برقرار کنند. آنها در سالهای اخیر افزایش چشمگیری در محبوبیت داشته اند و جایگزین برنامه های دسک تاپ شده و به ابزاری حیاتی برای مشاغل کوچک و بزرگ در سراسر جهان تبدیل شده اند.

نرم افزار تحت وب، از ترکیب اسکریپت های سمت سرور (PHP) و (ASP) جهت مدیریت، ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات و از اسکریپت های سمت کلاینت (HTML) و (JavaScript) جهت ارائه اطلاعات به کاربران استفاده می کنند. این امر به کاربران امکان می دهد با استفاده از فرم های آنلاین، سیستم های مدیریت محتوا، سبدهای خرید و موارد دیگر با شرکت در تعامل باشند. علاوه براین، نرم افزار تحت وب به کارمندان اجازه می دهد اسنادی را ایجاد کنند، اطلاعات را به اشتراک بگذارند، در پروژه ها با یکدیگر مشارکت و همکاری داشته باشند و برای استفاده از اسناد به اشتراک گذاشته شده، به هیچ دستگاه و مکانی محدود نباشند.

برنامه های وب بر روی هر دستگاهی که بتواند یک مرورگر پشتیبانی شده را اجرا کند و دارای اتصال اینترنت فعال باشد کار می کنند.

مزایای نرم افزار تحت وب

یک برنامه تحت وب چه کاری می تواند انجام دهد؟

برنامه های تحت وب می توانند ابزاری ارزشمند برای مشاغل باشند زیرا قادر به کمک به مدیران در موارد زیر هستند:

 • ردیابی سوابق عملکرد هر کارگر
 • مدیریت حمل و نقل مسافر یا بار
 • نظارت بر روند مالی
 • کار با حقوق و دستمزد
 • کنترل گردش کار اعضای کارکنان و گروه های پروژه

همه اینها را می توان با نوشتن یک برنامه تحت وب که بر روی سرور اجرا می شود ، به دست آورد. این برنامه می تواند به زبان های مختلف برنامه نویسی نوشته شود و از چندین فن آوری و چارچوب استفاده کند. بدون توجه به نصب سیستم عامل، یک برنامه تحت وب در مرورگر رایانه مشتری اجرا می شود. این باعث می شود برنامه های تحت وب به یکی از راه حل های جهانی بین پلتفرمی موجود امروزه تبدیل شوند.


مزایای نرم افزار تحت وب

این روزها، نبرد بین طرفداران توسعه وب و نرم افزار همچنان ادامه دارد. اما با افزایش روز افزون کاربرانی که به سمت سرویس های ابر می روند، به نظر می رسد طرفداران برنامه های تحت وب جامعه وسیع تری را تشکیل می دهند.

برنامه های مبتنی بر وب دارای مزایای زیادی نسبت به برنامه های دسکتاپ سنتی هستند که بیشتر قابل حمل بودن آنها است. با برنامه های مبتنی بر وب ، کاربران نیازی به نصب نرم افزار اضافی ندارند و توسعه دهندگان نیز مجبور نیستند چندین نسخه از یک برنامه مشابه را برای سیستم عامل های مختلف بنویسند.

در ادامه به بررسی مزایای نرم افزار تحت وب می پردازیم.

عدم نیاز به بروزرسانی

نرم افزارهای دسک تاپ معمولاً نیاز به رفع اشکال یا به روزرسانی منظم دارند. کاربران باید همواره از به روزرسانی ها آگاه باشند و نسخه جدید نرم افزار را جایگزین نسخه قبلی کنند. در غیر این صورت، ممکن است با خطاها و اشکالاتی در حین استفاده از برنامه مواجه شوند. طبق مطالعات و تحقیقات، برخی از مشاغل به خصوص مشاغل کوچک که هنوز از نرم افزارها و برنامه های سنتی دسک تاپ استفاده می کنند، زمان زیادی را برای به روزرسانی نرم افزارهای خود صرف می کنند.

این چالش که منجر به اتلاف بهره وری می شود، یکی از بزرگترین دلایلی است که توسعه دهندگان و کاربران به سمت برنامه ها و نرم افزار تحت وب متمایل می شوند. برنامه های تحت وب نیازی به این نوع کنترل ها ندارند و به طور خودکار به روز می شوند. علاوه براین، توسعه دهندگان به جای نصب نسخه جدید به صورت جداگانه در چندین دستگاه، تنها نیاز به ارائه یک نسخه به روز شده از برنامه خواهند داشت.

معرفی نرم افزار: نرم افزار مدیریت منابع انسانی

مزایای نرم افزار تحت وب

کاهش هزینه

زمانیکه صحبت از توسعه نرم افزارهای مبتنی بر دسکتاپ می شود، باید به توان دستگاه هایی که نرم افزار بر روی آن نصب شده نیز توجه شود. گاهی اوقات کاربران برای استفاده از نسخه جدید یک برنامه، به یک بازنگری سخت افزاری کامل نیاز خواهند داشت. این موضوع ممکن است منجر به صرف هزینه های بالایی شود. اما در مورد برنامه های تحت وب می توان گفت، کاربران این امکان را دارند که، از طریق هر دستگاهی که دارای مرورگر است، از این برنامه ها استفاده کنند.

در این شرایط، توان محاسباتی از سمت سرور تأمین می شود و نیاز به اعمال تغییرات در سخت افزار دستگاه کاربران را کاهش می دهد. از سوی دیگر، از آنجا که برنامه های تحت وب در هر سیستم عاملی قابل اجرا هستند، هزینه های ارائه دهندگان نیز تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. به این ترتیب، برای اجرای برنامه هایشان در سیستم عامل های Mac و ویندوز یا Android وiOS ، نیازی به ارائه چندین نسخه و پرداخت هزینه به توسعه دهندگان نخواهند داشت.

معرفی نرم افزار: سیستم مدیریت زنجیره تامین

کاهش محدودیت ها

برای استفاده از نرم افزار تحت وب، کاربران محدود به سیستم عامل و یا دستگاه خاصی نیستند. بنابراین، تفاوتی ندارد که کاربر با ویندوز XP کار می کند یا با ویندوز 10 و سیستم عامل او Mac است یا Linux، در نرم افزارهای این چنینی همه چیز به مرورگر ختم می شود. به طور کلی کدگذاری برای مرورگرهای مختلف بسیار آسان تر از سیستم عامل های مختلف است. علاوه براین، رابط کاربری نیز معمولاً برای کاربر بسیار آشناتر خواهد بود.

همچنین، افراد و به خصوص کسب وکارها دیگر محدود به مکان یا دستگاه خاصی نیستند. برنامه های مبتنی بر وب در هر مکان و دستگاهی که دارای اینترنت باشد، قابل دسترسی هستند. طبق مطالعه انجام شده توسط Global Workplace Analytics، کارمندان شرکت های Fortune 1000 در سراسر جهان، اغلب اوقات پشت میز کارشان نیستند. آن ها می توانند با نرم-افزارهای تحت وب، در هرمکانی به انجام وظایف شان بپردازند.

معرفی نرم افزار : نرم افزار حقوق و دستمزد

نرم افزار تحت وب

امنیت بالاتر

همانطور که عنوان کردیم، به روزرسانی مداوم نرم افزارهای دسک تاپ باعث کاهش بهره وری می شود. به همین دلیل، ۶۰ درصد مشاغل اغلب از آخرین و به روزترین نسخه نرم افزار استفاده نمی کنند. بزرگترین پیامد عدم به روزرسانی، کاهش امنیت خواهد بود. درواقع به روزرسانی ها اغلب برای اصلاح حفره های امنیتی صورت می پذیرد و صرفاً جهت رفع اشکلات و ارتقای برنامه نیست. بنابراین، چناچه به روزرسانی هرگز یا حتی هر بار انجام نشود، حفره های امنیتی از بین نخواهند رفت و سیستم کاربر آسیب پذیر خواهد بود.

از سوی دیگر، برنامه های مبتنی بر وب بر روی سرورهای اختصاصی اجرا می شوند که به طور مداوم توسط مدیران حرفه ای وب تحت کنترل هستند. این بدان معنی است که هرگونه خطا یا نفوذ احتمالی شناسایی و برطرف خواهد شد. در نتیجه، یک سیستم مبتنی بر وب بسیار امن تر از آنالوگ دسک تاپ است.

ذخیره سازی بهینه داده ها

زمانیکه افراد تمام داده های خود را با برنامه های دسک تاپ جمع آوری می کند، احتمال پراکنده شدن اطلاعات در چندین پایگاه داده وجود خواهد داشت. این موضوع ممکن است مشکل بزرگی به نظر نرسد، اما می تواند باعث کند شدن عملکرد نرم افزار شود. دراین شرایط، نرم افزار در زمان اجرا، مجبور به درخواست داده از چندین منبع خواهد شد. علاوه براین، چنانچه داده های کاربران از طریق دستگاه های مختلف قابل دسترسی و دستکاری باشند، اختلاف بین سیستم عامل آن ها ممکن است منجر به بروزمشکل در داده ها و یا حتی از بین رفتن آن ها شود.

برنامه های مبتنی بر وب با ذخیره سازی تمام داده های کاربر در فضای ابری، همه این مشکلات را برطرف می کنند. به این ترتیب داده ها در سرور قدرتمندی جمع آوری می شوند که می تواند اطلاعات کاربران را مدیریت کند و داده های مورد نیاز کاربران را در کمترین زمان ممکن به آن ها ارائه دهد.


نتیجه گیری

افزایش استفاده از اینترنت در میان افراد و کسب وکارها، بر نحوه اداره مشاغل تأثیرگذار است. درواقع با مهاجرت شرکت ها از مدل های سنتی به مدل های مبتنی بر ابر و شبکه، نرم افزارهای تحت وب نیز به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته اند. برنامه های مبتنی بر وب امکان ساده سازی عملیات، افزایش کارایی و کاهش هزینه ها را برای کسب و کارها فراهم می سازند. این برنامه های آنلاین عملکردی مشابه نسخه های دسک تاپ دارند. با این حال، مزایایی مانند امکان اجرا در چندین سیستم عامل، وسیع تر بودن دامنه و همچنین قابلیت دسترسی آسان، باعث برتری نرم افزارهای تحت وب در جهان امروز شده است.

نرم افزار های کاربردی

نرم افزار انبار تعدادی امکان طبقه بندی پویا بابت مواد اولیه، کالاهای نیمه ساخته و محصول و سایر کالاهای موجود در انبار را متناسب با کسب و کار فراهم می سازد. همچنین ورود و خروج کالاها به سادگی و هماهنگ با فرآیندهای مرتبط و جاری در سازمان قابل مدیریت می باشد.
نرم افزار فروش فروشگاهی در کنار نرم افزار حسابداری فروش امکان مدیریت فروش کلیه شعبه ها را فراهم می سازد. کلیه فرآیندهای اجرا شده در این نرم افزار با نرم افزارهای انبار، حسابداری انبار، حسابداری فروش و خزانه داری ارتباط دارند.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس
تماس
دمو
دمو