close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
  • پشتیبانی
  • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری دولتی در چیست؟

تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری دولتی در چیست؟

حسابداری مدیریتی و مالی

حسابداری یکی از شاخه‌های رشته ریاضی است که در هر سیستم برای انجام تما‌می ‌امور مالی مربوط به خرید و فروش و کارکنان یک سیستم تجاری به کار ‌می‌رود. حسابداری زیر شاخه‌های زیادی دارد که در سیستم‌های مختلف قابل استفاده هستند. در این مقاله قرار است دو شاخه از زیر شاخه‌های حسابداری با نام حسابداری مدیریت و حسابداری دولتی مورد بررسی قرار گیرد و تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری دولتی شناخته شوند. لطفا مطلب “تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری دولتی” را با دقت مطالعه فرمایید.

آنچه در ادامه مقاله “تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری دولتی” می خوانید:

حسابداری مدیریت چیست؟

به تما‌می مراحلی که برای برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق یک کسب و کار استفاده ‌می‌شوند، حسابداری مدیریت ‌می‌گویند. این مراحل شامل: تعریف، پردازش، اندازه گیری، تحلیل، کاوش و تفسیر تما‌می ‌اطلاعاتی که در دست دارید ‌می‌شود. در حسابداری مدیریت اطلاعات زیادی جمع‌آوری ‌می‌شود تا بتوان با استفاده از آن‌ها تحلیل بهتری داشته باشیم.

اطلاعات به دست آمده در اختیار مدیران شرکت قرار ‌می‌گیرند و آن‌ها پس از بررسی‌های لازم، تصمیم گیری ‌می‌کنند. یکی از مهم ترین خدمات حسابداری، حسابداری مدیریتی است، زیرا تا درصد زیادی ‌می‌تواند به رشد تجارت و کسب و کار کمک کند.

تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری دولتی

اهداف مهم حسابداری مدیریت

از هدف‌های مهم در این سیستم ‌می‌توان به کمک در تصمیم گیری صحیح مدیران اشاره کرد که آن‌ها با توجه به نمودارهای گوناگون و تجزیه و تحلیل‌هایی که در اختیارشان قرار ‌می‌گیرد ‌می‌توانند بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشند.

هدف دیگر کمک به برنامه‌ریزی سیستمی ‌و سازمان است که این کار با استفاده از اطلاعات مالی که در اختیار مدیران گذاشته ‌می‌شود انجام ‌می‌گیرد. وقتی یک تیم مدیریتی درباره سیستم خود اطلاعات مالی دقیقی نداشته باشد نمی‌تواند تصمیم درستی بگیرد و اتخاذ تصمیم‌های غلط و بیجای موجود ضربه‌های جبران ناپذیری به سیستم وارد می‌کند.

هدف دیگر، شناخت موانع برای برطرف کردن آن‌ها و استراتژی بهتر برای کار و شغل است. وقتی درباره مشکلات سیستم اطلاعات دقیقی به مدیران داده ‌می‌شود آن‌ها ‌می‌توانند به شناخت دقیق مشکلات بپردازند و برای برطرف کردن آن‌ها راهی را پیدا کنند. مهم ترین هدفی که در سیستم حسابداری مدیریتی به آن پرداخته ‌می‌شود، سودآوری بهتر و بیشتر سیستم شغلی و تجارت است که با استفاده از اطلاعات مالی و دقیق، این کار امکان پذیر ‌می‌باشد.

کاربردهای اصلی این حسابداری

از مهمترین کاربردها ‌می‌توان به مدیریت بحران‌های احتمالی اشاره کرد و مشکلات مربوط به کسب و کار را شناسایی کنند. این حسابداری به مدیران برای تصمیم گیری درست کمک ‌می‌کنند و موجب سوددهی بهتر سیستم ‌می‌شوند. این کاربردها رایج ترین و شناخته شده‌ترین کاربردهای حسابداری مدیریتی محسوب ‌می‌شوند.

معرفی نرم افزار : نرم افزار انبار تعدادی

حسابداری دولتی چیست؟

یکی از مهم ترین بخش‌های حسابداری که هر شرکت برای مدیریت مالی خود به آن نیاز دارد، حسابداری دولتی است. در این نوع حسابداری، بودجه‌ای که در اختیار سازمان قرار دارد با برنامه‌ریزی‌های دقیق و تحلیل و بررسی باید کنترل شود و یکی از مهم ترین نیاز‌های هر سیستم یک حسابدار دولتی ‌می‌باشد.

حسابدار دولتی، اسناد مربوط به دولت را بررسی ‌می‌کند و یکی از مهم‌ترین کار‌های او بخش اظهارنامه مالیاتی است. او به دنبال پیدا کردن متخلفان و یا هرگونه کار‌های خلاف قانون است. او تلاش ‌می‌کند تا بودجه سیستم تجاری در یک سال، مورد استفاده قرار گیرد و شرکت با کسری بودجه همراه نشود.

حسابداران دولتی به دو دسته داخلی و خارج از سازمان تقسیم ‌می‌شوند که حسابداران داخل سازمان شامل: مسئولین موسسه، رئیس یا وزرای کار و مدیران ‌می‌شوند. اما حسابداران خارجی شامل مجلس نمایندگان، هیات دولت و مردم ‌می‌شوند. این حسابداران به تما‌می ‌امور حسابداری سیستم دسترسی دارند و بیشتر برای جلوگیری از رشوه، رانت خواری و حق و ناحق کردن و فروش کالاهای نامرغوب و … تصمیم گیری ‌می‌کنند.

حسابداری دولتی

تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری دولتی

همانطور که در بالا اشاره کردیم حسابداری مدیریتی فقط برای بهتر شدن تصمیم‌ها و روند بهتر مجموعه برای سوددهی در مدتی کوتاه تلاش ‌می‌کند و به عنوان یک یار کمکی در کنار مدیران قرار دارد اما حسابداری دولتی برای جلوگیری از کلاهبرداری‌ها و هرگونه بی قانونی موظف است تما‌می ‌مراحل کاری یک شرکت را مورد بررسی قرار دهد.

حسابدار مدیریتی فقط حساب‌های مالی را مورد بررسی قرار ‌می‌دهد و اطلاعاتی از آن به مدیر ارائه ‌می‌دهد اما حسابدار دولتی باید برنامه‌ریزی دقیقی را خودش برای بودجه در نظر بگیرد و مدیر هیچ‌گونه دخالتی در تصمیم گیری ندارد. این برنامه‌ریزی باید با تحلیل و بررسی تما‌می ‌مخارج شرکت در نظر گرفته شود تا نتیجه بهتری داشته باشد، اگر پایان سال با کسر بودجه همراه شوند فقط، حسابدار دولتی مقصر است اما در نوع مدیریتی مدیران مقصر ‌می‌شوند.

در سیستم حساب مدیریتی از هر روشی برای انجام دادن فعالیت‌های خود استفاده ‌می‌کنند که شاید خلاف مقررات باشد اما در حسابداری دولتی هیچ گونه بی قانونی نمی‌تواند در شرکت صورت بگیرد. حسابداری مدیریت فقط داخل سازمان اتفاق ‌می‌افتد اما در حسابداری دولتی، از بیرون از سازمان ‌می‌توانند بر تما‌می‌ تصمیم‌ها و اتفاقات داخل شرکت احاطه کامل داشته باشند و حتی در مواقعی تصمیم‌هایی نیز برای شرکت در نظر گرفته ‌می‌شود.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حسابداری انبار

یکی دیگر از تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری دولتی این است که، ممکن است در یک سازمان از حسابداری مدیریت استفاده نشود و مدیران سازمان به تنهایی به امور مدیریتی بپردازند که بسیار رایج ‌می‌باشد اما بودن یک حسابدار مدیریت و توانا ‌می‌تواند روند بهبود شرکت را تسریع بخشد، اما در نوع دوم باید حتما برای پاسخگویی به دولت و نهاد‌های دولت یک شخص که متخصص در این حوزه است را استخدام کرده و به تما‌می ‌امور مطلع گرداند.

ارسال فاکتور و بدون شرکت در

نرم افزار های کاربردی


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو