close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

استفاده از برچسب RFID در انبارداری

استفاده از برچسب RFID در انبارداری

تکنولوژیRFID

امروزه، اغلب عملیات لجستیکی روتین یک سیستم مانند: ذخیره سازی و نگهداری کالا، وضعیت سفارشها، چیدمان وطبقه بندی کالاها و همچنین بارگیری و تخلیه کالاها، به انبار وابسته هستند. از طرف دیگر، برخی چالش های انبارداری مانند: شناسایی اشتباه محصولات در زمان دریافت و ارسال آن ها، استفاده نادرست از فضای انبار، بروز خطاهای دستی و مکان یابی اقلام در انبار، بر بهره وری و سودآوری تأثیرگذار هستند و منجر به ضرر و زیان خواهند شد.

برهمین اساس و با توجه به اهمیت سیستم مدیریت انبار داری در زنجیره تامین، استفاده از فناوری برچسب RFID طی سال های اخیر به سرعت رواج یافته است. ما در این مقاله قصد داریم به استفاده از این فناوری در انبارداری بپردازیم. در ابتدا بیایید با مفهوم RFID آشنا شویم.


RFID چیست؟

فناوری شناسایی امواج رادیویی یا همان RFID، نوعی فناوری بی سیم است که برای انتقال داده ها از میدان های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی استفاده می کند. RFID سیستمی است که هویت محصول را در قالب یک شماره سریال منحصر به فرد، به صورت بی سیم مخابره و منتقل می کند. این سیستم، نوعی فناوری Auto-ID است که برای کاهش زمان و کار و بهبود دقت داده ها در زمان واقعی، استفاده می شود.

برچسب RFID

کارکرد برچسب RFID در سیستم انبارداری

همانطور که گفتیم، استفاده از فناوری و برچسب RFID می تواند بسیاری از چالش های سیستم انبارداری را از بین ببرد. این فناوری، به مدیریت بهتر زنجیره های تأمین کمک می کند، بسیاری از جریان های عملیاتی مانند ورود کالا، چیدمان کالا، چک کردن و تحویل کالا را پوشش می دهد و با بهبود دید در سیستم مدیریت انبار باعث کاهش هزینه و در نهایت افزایش سود خواهد شد. درواقع، RFID می تواند جابجایی و نگهداری محصولات در انبار را به شکل بهینه تر و ساده تری پیگیری کند و از طریق ساده سازی فرآیند دریافت و حمل کالاها، کارایی را به حداکثر برساند. برای درک بهتر این موضوع، موقعیت زیر را در نظر بگیرید:

“محموله ای به انباری می رسد که در سیستم آن از فناوری RFID استفاده می شود. در این شرایط، یک برچسب یا همان تگ RFID، به تمام کالاهای موجود در محموله و یا به جعبه های کالاها متصل است. هر برچسب دارای یک حافظه داخلی برای ذخیره اطلاعات است. اطلاعات موجود در این برچسب طبق اقدامات و تغییراتی که در فرآیندهای مختلف انبار رخ می دهد، تعدیل و اصلاح خواهد شد. برچسب RFID با استفاده از یک سیگنال الکترومغناطیسی این اطلاعات را به یک پایگاه داده مرکزی انتقال می دهد و سیستم مدیریت انبار می تواند در آن پایگاه، داده ها را تجزیه و تحلیل کند”.

معرفی نرم افزار : نرم افزار موبایل انبار


تگ های RFID در انبارداری

معمولاً، یک تگ یا همان برچسب RFID از میکروچیپی که به آنتن رادیویی متصل است، تشکیل می شود. این فناوری محصولات را به منظور ردیابی به اینترنت متصل می کند تا اطلاعات بتواند در سراسر زنجیره تأمین به اشتراک گذاشته شوند. سیستم RFID در دو نوع فعال و غیرفعال وجود دارد. برچسب های غیرفعال RFID فرستنده یا منبع تغذیه ندارند و و برای حمل و نقل و ذخیره سازی کالاها مناسب هستند. برچسب های غیرفعال، امواج رادیویی برگشتی از آنتن تگخوان را به سادگی منعکس می کنند و به تعمیر و نگهداری نیاز ندارند.

برچسب RFID که یک فرستنده با یک میکروچیپ و آنتن است، بر روی محصول قرار می گیرد و سپس با استفاده از یک تگخوان، اطلاعات به رایانه منتقل می شود. برچسب های فعال RFID معمولاً برای دارایی های کلانی ازجمله: کانتینرهای باری، واگن های ریلی و کانتینرهایی که در مسافت های طولانی حمل می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند و هزینه بیشتری نسبت به برچسب های غیرفعال RFID دارند. برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره تأمین، اغلب سیستم های RFID فعال و منفعل با هم ترکیب می شوند.

معمولاً برچسب های خواندن-نوشتن در ورودی یک انبار نصب می شود. هر واحد باربری به برچسب های RFID مجهز است و تمام اطلاعات مربوط به برچسب ها در رایانه مرکزی انبار ذخیره می شود. هنگامی که بار به داخل یا خارج از انبار انتقال می یابد، برچسب های خواندن-نوشتن آن را ثبت می کنند و داده ها را به backend سیستم، ارسال خواهند کرد. به این ترتیب مدیریت می تواند کالاهایی که به انبار وارد و یا از انبار خارج می شوند را کنترل و مدیریت کند، محموله ها را به راحتی تشخیص دهد و جای گذاری و مکان یابی کالاها در انبار را به سرعت سازماندهی کند.

به طور کلی می توان گفت؛ برچسب RFID در فرآیندهای انبار خدمات زیر را ارائه می دهد:

 • قابل مشاهده بودن اطلاعات دقیق در زمان واقعی
 • مکان یابی سریع محصولات
 • امکان ثبت ضرر و زیان
 • توانایی برنامه ریزی استراتژیک مکان های محصول
RFID در انبارداری

مزایای RFID برای مدیریت موجودی انبار

برای اهمیت و مزایای استفاده از برچسب های RFID در انبارداری، دلایل زیادی وجود دارد. در ادامه برخی از مهم ترین مزایای آن را بررسی کرده ایم.

 • خواندن داده های ذخیره شده در برچسب RFID، از راه دور امکان پذیر است. درواقع با استفاده از این تکنولوژی، دیگر نیازی نیست که کارمندان انبار هر یک از کالاها را اسکن کنند. علاوه براین، می توان بسیاری از کالاها را یکباره خواند. به این ترتیب به جای اسکن هر یک از اقلام، می توان با RFID یک پالت کامل از آن ها را ضبط کرد.
 • برچسب های RFID اطلاعات بیشتری نسبت به بارکدها دارند. بارکدها اساساً شناسه هایی هستند که به یک پایگاه داده متصل می شوند.. با این حال، برچسب های RFID مقدار زیادی داده را در برچسب نگهداری می کنند. آن ها همچنین می توانند انواع مختلفی از اطلاعات را در خود جای دهند. داده های نگهداری شده روی یک برچسب را می توان خواند و استفاده کرد، بدون نیاز به اتصال به پایگاه داده ای که ممکن است در جای دیگری قرار داشته باشد.
 • برچسب های RFID می توانند هنگام ورود یا خروج وسایل از انبار، اطلاعات مربوط به آن ها را در اختیار شما قرار دهند. ریدرهای RFID را می توان در ورودی و خروجی انبار قرار داد که این موضوع، امکان ردیابی موجودی کالا در زمان واقعی ورود به انبار را فراهم می کند. به این ترتیب می توانید بلافاصله از زمان ورود محموله به انبار مطلع شوید و زمان خروج کالا را ردیابی کنید.
نحوه صدور و ثبت معاملات در سامانه واسط مالیاتی

نکات منفی RFID برای مدیریت موجودی انبار

با این حال ، فناوری RFID هنوز برای همه مناسب نیست.

برچسب های RFID گران هستند

اگر می خواهید از برچسب های RFID مقاوم و فعال تر استفاده کنید، باید بدانید که نه تنها برچسب های جداگانه گران هستند، بلکه باتری های داخلی نیز قابل جابجایی نیستند، به این معنی که کل برچسب ها باید هر سه تا پنج سال تعویض شود. از طرف دیگر، برچسب های منفعل که قیمت بسیار پایین تری دارند آنچنان بادوام نیستند.

معرفی نرم افزار : نرم افزار مدیریت انبار

برچسب های RFID هنوز استاندارد نشده اند

برچسب ها و قالب های داده می توانند در صنایع مختلف ، در تولیدکنندگان برچسب ها و حتی از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشند. اگر موجودی کالا را در سطح بین المللی ردیابی می کنید ، ممکن است هزینه های شما به میزان قابل توجهی افزایش یابد زیرا شما نیاز به استقرار سیستم های مختلف در مکان های مختلف دارید.

برچسب های RFID می توانند داده های زیادی تولید کنند:

RFID ها اطلاعات بیشتری نسبت به بارکدها دارند. اما آیا واقعاً بیشتر آن چیزی است که شما نیاز دارید؟ مدیریت میزان داده های موجود با برچسب های RFID می تواند طاقت فرسا باشد و به خودی خود یک کار جداگانه باشد. شما به سرورهایی نیاز خواهید داشت که می توانند هجوم داده ها یا پیکربندی هایی را که برخی از اطلاعات را دریافت می کنند ، در حالی که دیگران را نادیده می گیرند ، کنترل کنند.

RFID می تواند برای افرادی که به دنبال راه های ابتکاری برای بهبود مدیریت موجودی انبار خود هستند ، صرفه جویی در وقت و هزینه باشد. اما همچنین ممکن است دشوارتر یا پرهزینه تر از آنچه برای یک سازمان مناسب است باشد. اگر می خواهید یک سیستم ردیابی موجودی RFID به کار خود اضافه کنید ، وقت بگذارید تا مزایا و معایب آن را درک کنید زیرا این موارد مربوط به شرایط خاص شما هستند. این به شما کمک می کند فناوری مناسبی را انتخاب کنید که هم در هزینه شما صرفه جویی کند و هم بهترین راه حل را برای تجارت ارائه دهد.


نتیجه گیری

یک سیستم مدیریت انبار (WMS) که مبتنی بر RFID باشد، می تواند داده های انبوه مربوط به ورود و تحویل مکرر کالاهای روزانه را جمع آوری، منتقل، بررسی و به روز کند. بنابراین، فشار کار و امکان بروز خطاهای انسانی کاهش می یابد و میزان کارایی و دقت به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند. با بکارگیری فناوری RFID، کاهش هزینه ها و یکسان سازی تدریجی استانداردها به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حسابداری انبار

نرم افزار های کاربردی

نرم افزار خزانه داری امکان مدیریت کلیه فرایندهای مرتبط با وجوه نقد سازمان را فراهم می سازد. تهیه گزارش های گردش وجوه نقد در بازه های زمانی مختلف تصمیم گیری های مدیریتی را ساده تر می سازد.
نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو