close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

آینده هوش تجاری و تاثیر آن در کسب وکار

آینده هوش تجاری و تاثیر آن در کسب وکار

هوش تجاری

برای رسیدن به موفقیت در هر کار و مهارتی، نیاز به رعایت اصول اولیه آن کار و بالا بردن سطح آگاهی و دانش نسبت به این اصول است. درمورد کسب و کارها و بنگاه‌های مالی و تجاری نیز باید نسبت به روش‌های علمی و در عین حال عملی مدیریت کسب و کارمان آگاهی داشته و سعی در بررسی آمار و ارقام استاندارد بازده کارمان داشته باشیم.

بررسی این استانداردها جایگاه ما را در کسب کارمان مشخص کرده و در ادامه به اتخاذ تصمیمات درست‌تر و اصولی‌تر درخصوص مدیریت تجارتمان کمک می‌کند. شاید در نگاه اول کمی با شنیدن این مفهوم گیج شده و درک صحیحی راجع به این‌که “هوش تجاری چیست” نداشته باشید، اما ما اکنون قصد داریم درمورد اینکه هوش تجاری BI چیست و تاثیر آن درکسب و کار بیشتر صحبت کرده و آینده هوش تجاری را بررسی نماییم.

هوش تجاری

هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری یا Business Intelligence که به اختصار BI خوانده می‌شود، علم تجزیه و تحلیل داده‌های آماری و اطلاعات عملکردی یک شرکت یا کسب و کار است. مدیر به کمک هوش کسب و کار یا همان هوش تجاری، نمودارهای به دست آمده از گزارش عملکرد یک سازمان یا شرکت را در بخش‌های مختلف فروش، بازاریابی، خرید و بازخورد کاربران را بررسی کرده و به یک نتیجه کلی و جمع‌بندی شده از گذشته و عملکرد مجموعه می‌رسد. براساس نتیجه به دست آمده، برنامه راهبردی برای ادامه عملکرد شرکت را تنظیم می‌کند. BI به مدیر کمک می‌کند تا نواقص موجود در بخش‌های مختلف را شناسایی کرده و باتوجه به روند عملکردی بخش‌های موفق برای قسمت‌های دیگر نیز برنامه‌ریزی نماید.

نرم افزار واسط سامانه مودیان جهت ارسال نامحدود فاکتور بصورت مستقیم با آموزش و پشتیبانی رایگان

هوش تجاری چه کاری انجام می‌دهد؟

هوش تجاری یک سیستم یا نرم‌ افزار است که با الگوریتم‌های پیشرفته و مکانیزمی دقیق به تجزیه و تحلیل داده‌های اطلاعاتی شرکت یا سازمان پرداخته و نتایج را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این سیستم قادر است ارقام و اعداد واقعی درمورد سود گذشته و آینده شرکت در اختیار مدیران مالی قرار دهد. خروجی مکانیزم BI به صورت گزارش‌های قابل فهم و درک خواهد بود.

به این ترتیب که BI یا هوش کسب و کار، اطلاعات مربوط به رفتار مشتری‌ها در سیکل‌های مختلف، تعداد مشتری‌ها در موارد گوناگون، شرایط و عملکرد رقبا، شرایط اقتصادی محیطی و منطقه‌ای و عملکرد شرکت در دوره‌های زمانی مشخص را به صورت مجزا بررسی می‌کند. پس از مقایسه و تحلیل داده‌های کسب شده در کنار هم، گزارشی کلی و جمعی را ارائه می‌کند که می‌تواند نقشه‌ای از راهبرد آینده شرکت را در اختیار مدیران قرار دهد.

در راستای سرمایه‌گذاری روش های بسیار زیادی جهت کاهش هزینه‌ها به کمک بهینه‌سازی روال کسب و کار و تصمیمات معطوف شده وجود دارد. هوش تجاری BI با نمایان کردن اشتباهات کوچک کسب و کار که معمولا توسط افراد نادیده گرفته می‌شوند، بر افزایش هزینه بازگشت سرمایه تأثیر بسیاری می‌گذارد.

معرفی نرم افزار: سیستم خرید و تدارکات


هوش تجاری چگونه عمل می‌کند؟

مکانیزم و فرایند عملکرد هوش تجاری در چند مرحله صورت می‌گیرد که طی آن به نقشه راهبردی مذکور دست خواهیم یافت. این مراحل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بررسی اطلاعات و داده‌های بخش‌های مختلف به صورت مجزا و تجزیه و تحلیل آن‌ها
 • تهیه چارت‌ها و نمودارهای مجزا از تحلیل داده‌های هر بخش
 • مقایسه نمودارهای به دست آمده از بخش‌های مختلف
 • جمع بندی داده‌های مجزا در کنار هم
 • ارائه یک گزارش کلی و جامع از اطلاعات تجزیه شده

این اطلاعات در بازه‌های زمانی مشخص بررسی شده و نتایج آن‌ها نیز براساس شرایط هر بازه ارائه می‌شود. گزارش‌های نهایی سیستم BI به صورت ارقام و اعداد و نمودارهای کاربردی خواهد بود. در اختیار داشتن این گزارش‌ها می‌تواند به مدیران سازمان یا شرکت نمایی کلی از نقاط ضعف و قوت عملکرد شرکت ارائه کرده و برنامه‌ریزی برای آینده کسب و کار را دقیق‌تر نماید.

برای استفاده از نرم افزار های هوش تجاری BI، کاربران ابتدا باید پرس و جو های مورد نظر خود را انجام داده، سپس تقاضای گزارش کرده و یا بر اساس ضرورت، تحلیل هایی را از سیستم درخواست کنند. نتیجه این پرس و جو و تقاضا ها می تواند به شکل گزارش، هشدار و یا نمودار به کاربر ارائه شود.

همانطور که گفته شد ابزارهای هوش تجاری BI نتایج بررسی و تحلیل داده‌ها به شکل های متفاوتی ارائه می‌شود، مانند گزارش، چارت، نقشه، گراف و تمام چیزهایی که بتوانند اطلاعات را در طرح های بصری و قابل استفاده به نمایش درآورند.

هوش تجاری چیست

اهمیت هوش تجاری در آینده

هوش تجاری در انواع کسب و کار مفید به فایده و کارآمد خواهد بود. تصور اینکه BI تنها در سازمان‌ها و بنگاه‌های بزرگ یا استارتاپ‌ها مورد استفاده دارد باوری نادرست است. هوش کسب و کار درواقع نوعی سیستم تبدیل داده به اطلاعات است. از آنجا که در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم و هر موفقیتی مدیون دراختیار داشتن اطلاعات دقیق و اصولی و به‌کاربستن این اطلاعات در راستای تصمیم‌گیری برای آینده است، هوش تجاری در آینده نقشی اساسی در پیشبرد اهداف انواع کسب و کار بازی خواهد کرد.

به‌طوری که حتی امروزه شاهد بازماندن کسب و کارهای محروم از این سیستم در رقابت‌های سخت و تنگاتنگ کاری هستیم. حال اینکه هوش تجاری امکان مقایسه دقیق عملکرد سازمان با رقبای نزدیک و دور را فراهم کرده و نمایی دقیق از شرایط بنگاه به مدیران می‌دهد. هوش تجاری را باید یک فناوری نوین و مفید دانست که استفاده از آن برای رسیدن به موفقیت، نه‌تنها در آینده حتی امروز نیز اجتناب‌ناپذیر است.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حسابداری ارزی

پویا سافت معتبرترین سامانه ارائه دهنده نرم افزار ارسال صورتحساب به سامانه مودیان

گسترش و پیشرفت هوش تجاری در آینده

پیشرفت روز افزون هوش مصنوعی و تکنولوژی‌های حوزه فناوری و اطلاعات باعث شده است که مکانیزم BI نیز هرروزه پیشرفت داشته و قابلیت‌های بیشتر و بهتری را دراختیار مدیران قرار دهد. به‌طوری که پیشبینی می‌شود در آینده شاهد موارد زیر در فناوری هوش تجاری باشیم. آنچه علاوه‌بر قابلیت‌های گذشته این سیستم هوشمند و هدفمند به منصه‌ظهور خواهد رسید.

 • اضافه شدن راه‌های جدید برای کسب داده‌های مختلف
 • تغییرات بنیادی در استراتژی‌های بازاریابی
 • گسترش تجزیه‌ و تحلیل‌های مورد استفاده برای پیش‌بینی شرایط بازار و واکنش آن نسبت به محصول
 • عمومی‌تر و ساده‌تر شدن استفاده از BI

به دنبال این پیشرفت‌ها و همه‌گیر شدن بهره‌مندی از هوش کسب و کار، صاحبان مشاغل نیاز به تحلیل‌گران و متخصصان این حوزه پیدا می‌کنند که قادر به بررسی اطلاعات به دست آمده و برنامه‌ریزی برای آینده براساس آن‌ها هستند. بدون شک تفسیر گزارش‌های ارائه شده توسط هوش مصنوعی، هرچه تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر انجام شود، پیش‌بینی آینده بازار و کسب و کار را کم‌خطا‌تر و کم‌ریسک‌تر کرده درنتیجه تصمیم‌گیری را دقیق‌تر و مطمئن‌تر می‌کند.

البته باید اضافه کرد که بخش مهمی از داده‌های ارائه شده به این سیستم از کاربران کسب می‌شود. بنابراین رعایت حفظ حریم خصوصی و خارج نشدن از حیطه قانونی مشخص شده برای این حریم نیز از مواردی است که در آینده BI باید لحاظ شود. به‌خصوص که بخش عمده‌ای از حوزه‌های کسب داده در حال حاضر به بررسی واکنش بازار و کاربران در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد و ممکن است لزوم دسترسی‌هایی به اطلاعات شخصی کاربران را نیز شامل شود.

معرفی نرم افزار: نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی


کلام آخر

بنابر آنچه گفته شد، بدون درنظر گرفتن گذشته و پیشینه هوش کسب و کار، باید پذیرفت که BI در آینده نقش مهمی در موفقیت و بهبود مشاغل خواهد داشت و کسب وکارهای محروم از آن بازمانده‌های عرصه رقابت خواهند بود. درنتیجه حقیقت انکارناپذیر دیگر، افزوده شدن مشاغل و شاخه‌های تخصصی مرتبط با این مکانیزم است. به این معنی که متخصصین تحلیل داده و مدیران و تحلیل‌گران اطلاعات هوش تجاری، از اعضای ثابت و حتمی یک تیم موفق کاری خواهند بود

نرم افزار های کاربردی

نرم افزار انبار تعدادی امکان طبقه بندی پویا بابت مواد اولیه، کالاهای نیمه ساخته و محصول و سایر کالاهای موجود در انبار را متناسب با کسب و کار فراهم می سازد. همچنین ورود و خروج کالاها به سادگی و هماهنگ با فرآیندهای مرتبط و جاری در سازمان قابل مدیریت می باشد.
نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو