close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
  • پشتیبانی
  • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
  • فروش
  • ٨٨٧٣٦٥٠٥-٠٢١
  • ٨٨٧٣٦٥٠٦-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.
تکنیک های طلایی وصول و مطالبات مشتری

تکنیک های طلایی وصول و مطالبات مشتری

نرم افزار مدیریت با مشتری

اگر بخواهیم فروش خود را صرفا به صورت نقدی انجام دهیم، طولی نمی کشد که تعدادی از مشتریان خود را از دست می‌دهیم. از طرف دیگر اگر بخواهیم اعتباری بفروشیم، بخشی از سرمایه خود را از دست خواهیم داد. راه کار مناسب، ترکیبی از شیوه فروش نقدی و اعتباری است که بتوانیم با استفاده از تکنیک وصول مطالبات، مبلغ کلیه فروش‌ها را به راحتی وصول کنیم. روش های وصول مطالبات یکی از مهم ‌ترین بخش‌های فروش یک مجموعه است. چرا که اگر وصول مطالبات به درستی صورت نگیرد، در نهایت باعث رنجش و حتی ریزش مشتریان با ارزش سازمان خواهد شد.

حتی در صورت ادامه این روند باعث از بین رفتن بخشی از سرمایه سازمان می‌شود. تمامی فروشندگان با تجربه با استفاده از تکنیک وصول مطالبات، علاوه بر اینکه قادر هستند تمامی مبالغ فروش را وصول نمایند، انبوهی از مشتریانی راضی را حفظ می‌کنند که همواره علاقمند به خرید از سازمان هستند.

در ادامه خواهید خواند:


1.تکنیک کاهش تعهدات

هر میزان که مشتریان تعهد پرداخت بیشتری در بلند مدت داشته باشند، شرایط پرداخت و وصول مطالبات برای آنان دشوار‌تر می‌شود. بنابراین زمانی که مشتری شما تقاضای خرید اعتباری و یا چکی کالا را دارد، شما به عنوان فروشنده باید تلاش کنید بخشی از فاکتور را به صورت نقدی دریافت نماید تا وصول مطالبات برای شما زحمت کمتری به همراه داشته باشد. در واقع شرط فروش اعتباری محصولات و خدمات خود را منوط به پرداخت بخشی از مبلغ بصورت نقدی نماید.

این درصد پرداخت نقدی در شغل‌های مختلف متفاوت است. ولی یکی از مساعد ترین حالت‌ها دریافت 50% فاکتور بصورت نقدی خواهد بود. به خاطر داشته باشید که هر میزان مبلغ نقدی بیشتری را از مشتری دریافت کنید، مبلغ تعهدی او کمتر خواهد شد و ریسک فروش اعتباری هم کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه وصول مطالبات خود را با شرایط بهتری خواهید داشت.

معرفی نرم افزار: سیستم خرید و تدارکات

تکنیک کاهش تعهدات

2.تکنیک افزایش دفعات پرداخت

معمولا اغلب مشتریان اعتباری باقیمانده مبلغ حساب خود را بصورت چک مدت ‌دار به شما پرداخت می کنند. با استفاده از این تکنیک وصول مطالبات، میبایست بازپرداخت تعهد مشتری را به مبالغ خرد ‌تر و فواصل زمانی کمتر تقسیم کنید. برای مثال زمانی که مشتری می‌خواهد یک چک 20 میلیون تومانی با سررسید دو ماهه بابت حساب خود پرداخت کند، بهتر است که 4 چک 5 میلیون تومانی با سررسید 15 روز به 15 روز از او دریافت کنید. نتیجه این کار این است که تکمیل موجودی چک 5 میلیونی بسیار راحت تر از چک 20 میلیونی خواهد بود. این روش وصول مطالبات رسیک عدم پرداخت را کاهش خواهد داد.

معرفی نرم افزار : نرم افزار خرید و تدارکات


3. تکنیک از دست دادن اعتبار

با پیروی از این تکنیک وصول مطالبات دیگر نگران تاخیر در وصول مطالبات نباشید! یکی از دلایلی که فروشندگان به مشتریان خود به صورت اعتباری کار می‌کنند، به این دلیل است که خریدار در طی مدت زمان مشخصی با خریدهای قبلی آن اعتبار را بوجود آورده است. خریدار همواره تمایل دارد که میزان اعتبار از طرف فروشنده بیشتر شود تا بتواند خریدهای اعتباری بیشتری را انجام دهد. فروشندگان آگاه با استفاده از این تکنیک های آموزشی، در زمان وصول مطالبات به مشتریان خود گوشزد می‌کنند که اگر تاخیری در پرداخت بدهی و یا پاس شدن چک بوجود بیاید، اعتبار شما در سازمان ما از بین خواهد رفت و در آینده نمی‌توانیم بصورت اعتباری با یکدیگر کار کنیم.

معرفی نرم افزار : نرم افزار حسابداری دستمزد


4.تکنیک از دست دادن امتیازات

یکی دیگر از تکنیک طلایی وصول مطالبات مشتری از دست دادن امتیاز است. همیشه همراه با فروش کالا، امتیازاتی از مثل خدمات پس از فروش و گارانتی محصول به مشتری داده می‌شود. این روش وصول مطالبه ابزاری است که اگر مشتری در پرداخت مانده حساب خود تعلل داشته باشد بتوانید از این اهرم برای ایجاد فشار در پرداخت و وصول مطالبات استفاده کنید. میبایست به مشتری یادآوری کنید که این امتیازات مشروط به انجام تعهدات مالی خواهد بود.

تکنیک وصول مطالبات

5.تکنیک سماجت

یکی از قدرتمند ترین تکنیک های کارآمد در تکنیک وصول مطالبات، سماجت در پیگیری وصول مطالبات است. در این تکنیک وصول مطالبات به هر مشتری بدهکار میبایست روزانه بین 3 تا 5 بار تماس گرفته شود. با سماجت کامل، درخواست پرداخت بدهی را داشته باشید تا وصول مطالبات شما به صورت قطعی انجام شود. علت اصلی پرداخت نکردن مبالغ و عدم رعایت تعهدات مشتریان، ناتوانی آنها در تامین مالی کلیه بدهی‌ های آنان است. در نتیجه وصول مطالبات سخت خواهد شد. در اصطلاح عامیانه می توان گفت نقدینگی محدودی دارند.

زمانی که با سماجت شما در وصول مطالبات روبرو ‌شوند، برای اینکه از دست شما رهایی پیدا کنند، تمام تلاش خود را می‌کنند تا پرداخت بدهی به شما را در اولویت پرداخت های خود قرار دهند. در نتیجه به راحتی وصول مطالبات شما انجام خواهد شد.

در پایان فراموش نکنید طبق تکنیک وصول مطالبات اعتبار سنجی مشتریان بسیار کاربردی‌تر از وصول مطالبات خواهد بود. همیشه اسناد فروش کالا و خدمات به مشتریان اعتباری خود را کاملا رسمی با بند های مشخص حقوقی تنظیم کنید. تا در صورت عدم وصول مانده حساب مشتری، بتوانید شکایت رسمی در مراجع ذیصلاح قضایی را تنظیم و پیگیری نمایید. شما با استفاده از این 5 تکنیک وصول مطالبات در روند کسب و کار خود، شاهد پیشرفت در زمینه وصول مطالبات و افزایش فروش خواهید بود.


جمع بندی

تمامی فروشندگان با تجربه با استفاده از تکنیک وصول مطالبات، علاوه بر اینکه قادر هستند تمامی مبالغ فروش را وصول نمایند، انبوهی از مشتریانی راضی را حفظ می‌کنند که همواره علاقمند به خرید از سازمان هستند. هر میزان که مشتریان تعهد پرداخت بیشتری در بلند مدت داشته باشند، شرایط پرداخت و وصول مطالبات برای آنان دشوار‌تر می‌شود. اغلب مشتریان اعتباری باقیمانده مبلغ حساب خود را بصورت چک مدت ‌دار به شما پرداخت می کنند. با استفاده از این تکنیک وصول مطالبات، میبایست بازپرداخت تعهد مشتری را به مبالغ خرد ‌تر و فواصل زمانی کمتر تقسیم کنید.

یکی از دلایلی که فروشندگان به مشتریان خود به صورت اعتباری کار می‌کنند، به این دلیل است که خریدار در طی مدت زمان مشخصی با خریدهای قبلی آن اعتبار را بوجود آورده است. یکی دیگر از تکنیک ها از دست دادن امتیاز است. زمانی که با سماجت شما در وصول مطالبات روبرو ‌شوند، برای اینکه از دست شما رهایی پیدا کنند، تمام تلاش خود را می‌کنند تا پرداخت بدهی به شما را در اولویت پرداخت های خود قرار دهند. در نتیجه به راحتی وصول مطالبات شما انجام خواهد شد.

سوالات متداول

میبایست بازپرداخت تعهد مشتری را به مبالغ خرد ‌تر و فواصل زمانی کمتر تقسیم کنید.

همیشه همراه با فروش کالا، امتیازاتی از مثل خدمات پس از فروش و گارانتی محصول به مشتری داده می‌شود. این روش وصول مطالبه ابزاری است که اگر مشتری در پرداخت مانده حساب خود تعلل داشته باشد بتوانید از این اهرم برای ایجاد فشار در پرداخت و وصول مطالبات استفاده کنید.

فروشندگان با استفاده از این تکنیک، در زمان وصول مطالبات به مشتریان خود گوشزد می‌کنند که اگر تاخیری در پرداخت بدهی و یا پاس شدن چک بوجود بیاید، اعتبار شما در سازمان ما از بین خواهد رفت و در آینده نمی‌توانیم بصورت اعتباری با یکدیگر کار کنیم.


نرم افزار های کاربردی


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس
تماس
دمو
دمو