close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

برون سپاری یا توسعه ی داخلی نرم افزارهای سازمانی؟

برون سپاری یا توسعه ی داخلی نرم افزارهای سازمانی؟

برون سپاری توسعه نرم افزار

با افزایش روز افزون تعداد افرادی که از انواع مختلف دستگاه های هوشمند استفاده می کنند، تقاضاهای بیشتر و جدیدتری مطرح می شود و فقط تولید نرم افزارهای جدید و نوآورانه می توانند پاسخگوی این خواسته ها باشند. برای سازمان هایی که قصد به روز کردن و توسعه نرم افزارهایشان را دارند، داشتن یک تیم کامل از بهترین استعدادها می تواند یک چشم انداز وسوسه انگیز باشد.

اگرچه تحقق این چشم انداز با وجود متخصصان موجود به راحتی امکان پذیر است، اما سازمان ها باید آماده صرف هزینه های بالقوه و بالایی باشند. اینجاست که گزینه برون سپاری توسعه نرم افزار مطرح می شود. بر همین اساس، در سال های اخیر تعداد زیادی از مشاغل برای مدیریت کل پروژه ها یا برخی اقدامات خاص، از تیم های توسعه برون سازمانی استفاده می کنند. اما ممکن است این سوال مطرح شود که توسعه داخلی نرم افزار مناسب تر است یا برون سپاری؟ ما در این مقاله قصد داریم با مقایسه مزایا و معایب هر دو گزینه، به این سوال پاسخ دهیم.

آنچه در ادامه ی این مقاله خواهید خواند:


توسعه داخلی نرم افزار سازمانی چیست؟

توسعه داخلی که به عنوان تأمین نیرو نیز شناخته می شود، به معنای توسعه نرم افزار با استفاده از متخصصانی است که در داخل شرکت مشغول به کار هستند. شرکت ها، توسعه دهندگان مورد نیازشان را استخدام می کنند تا وظایف محوله را انجام دهند. بنابراین درصد بالایی از موفقیت و یا عدم موفقیت اجرای این کار، بستگی به خود شرکت ها و انتخاب هایشان دارد.

توسعه داخلی نرم افزار سازمانی

مزایای توسعه داخلی نرم افزار

توسعه داخلی مزایایی دارد که در این بخش به مزایای اصلی این روش اشاره کرده ایم:

امکان کنترل کامل

در روش توسعه درون سازمانی نرم افزار، توسعه دهندگان داخلی به عنوان اعضای دائمی شرکت، از نیازهای سازمان آگاهی کامل دارند. بنابراین، به نسبت متخصصان خارجی سریع تر با اقدامات مورد نیاز سازگار خواهند شد و کارها را با کنترل بیشتری به انجام می رسانند. این سازگاری را اغلب تناسب فرهنگی نیز می نامند.

معرفی نرم افزار : نرم افزار های برنامه ریزی منابع سازمانی

ارتباط مستقیم

از آنجا که توسعه دهندگان داخلی، در دفتر مرکزی شرکت حضور دارند، داشتن تعامل با آن ها بسیار آسان خواهد بود. شما به نسبت متخصصان برون سازمانی می توانید راحت تر با آن ها در ارتباط باشید، تغییرات غیرمنتظره را سریع تر در پروژه پیاده سازی کنید و احتمال بروز خطاهای ناشی از ارتباط نادرست را تقریباً به طور کامل از بین ببرید.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حقوق و دستمزد

اعضای تیم گزینشی

اصولاً اعضای داخلی شرکت نسبت به یک پیمانکار خارجی، تعهد بیشتری به کار و سازمان خواهند داشت و جهت انتخاب چنین گزینه ای باید زمان بیشتری صرف کنید. به این ترتیب، ممکن است روند استخدام کمی طولانی تر و درعین حال دقیق تر شود. اما در نهایت، شخصی که به تیم شما اضافه می شود، بهترین انتخاب خواهد بود.

معرفی نرم افزار : نرم افزار خرید و تدارکات


معایب توسعه داخلی

بی شک، چنانچه توسعه داخلی نرم افزار مناسب ترین روش بود، امروزه برون سپاری تا این اندازه محبوبیت نداشت. بنابراین، در این بخش به ذکر اصلی ترین معایب توسعه داخلی خواهیم پرداخت:

هزینه بالا

اگرچه این روش مزایایی دارد اما تمام این مزایا مشمول هزینه خواهد شد. علاوه براین، شما باید برای مواردی مانند: خرید تجهیزات، آموزش و حفظ افراد هزینه بپردازید. البته برخلاف برون سپاری، هزینه تامین نیرو فقط برای یکبار نیست و کارمندان داخلی به عنوان سرمایه گذاری های طولانی مدت محسوب می شوند.

اتلاف زمان و منابع

برای استخدام نیروهای درون سازمانی باید پیشنهاد کار را ارسال و منتشر کنید، منتظر مراجعه نامزدها شوید، با آن ها مصاحبه کنید و سپس یک تصمیم آگاهانه و درست بگیرید. این روند نه تنها وقت گیر است، بلکه به منابع زیادی نیز جهت آموزش، برگزاری جلسات و تعیین اهداف نیاز خواهید داشت.

صدور و ارسال صورت حساب های الکترونیکی مالیاتی در نرم افزار واسط سامانه مودیان

برون سپاری توسعه نرم افزار چیست؟

در جواب برون سپاری چیست باید بگوییم زمانیکه توسعه نرم افزار را به منابع خارج از سازمان(در داخل کشور،کشورهای همسایه با کشور مبدأ و یا یک کشور دور از کشور مبدأ) می سپارید، در اصل تیمی از یک شرکت دیگر یا یک پیمانکار مستقل از هر جای جهان را استخدام کرده اید. به این ترتیب، در وقت و هزینه شما صرفه جویی خواهد شد. با این وجود باید مدام بر پروژه خود نظارت و کنترل داشته باشید تا از درست انجام شدن کار اطمینان حاصل کنید.

برون سپاری توسعه نرم افزار

مزایای برون سپاری توسعه نرم افزار

این روش مانند روش توسعه درون سازمانی، مزایایی دارد که در این بخش برخی از مزایای اصلی آن ذکر شده است:

جریان نقدی بهبود یافته

زمانیکه افرادی را در داخل سازمان استخدام می کنید، باید در پایان هر ماه دستمزد آن ها را پرداخت کنید و این موضوع می تواند گاهی اوقات شما را تحت فشار قرار دهد. اما در برون سپاری، شما می توانید درمورد تاریخ پرداخت مذاکره و توافق کنید و جریان نقدی خود را به طور چشمگیری بهبود بخشید.

معرفی نرم افزار: نرم افزار مدیریت تولید

کاهش هزینه ها

در روش برون سپاری، نیازی به تهیه فضای کاری یا تجهیزات کارمندان نخواهید داشت و هزینه موارد این چنینی حذف خواهد شد. در این روش می توانید هزینه پروژه و دستمزد توسعه دهندگان را با توجه به نیاز و بودجه تان تعیین کنید.

افزایش کارایی و بهره وری

در توسعه نرم افزار به روش برون سپاری، فقط کافیست افراد متخصص انتخاب شوند و نیازی نیست بخشی از زمان خود را به آموزش نیروها اختصاص دهید. درواقع، متخصصانی که استخدام می کنید، می توانند کار روی پروژه را بلافاصله آغاز کنند و روند کار بسیار سریع تر طی خواهد شد.

از دیگر مزایا برون سپاری توسعه نرم افزارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش تمرکز بر روی استراتژی کاری سازمان
 • کاهش ریسک
 • افزایش نوآوری در سازمان
 • بهبود تمرکز سازمان بر هدف های اصلی سازمان

معرفی نرم افزار: نرم افزار تسهیلات بانکی


معایب برون سپاری توسعه نرم افزار

اگرچه مزایای برون سپاری بسیار قابل توجه است، اما معایبی نیز دارد که در این بخش به آن ها اشاره کرده ایم:

ارتباطات غیر مستقیم

بیشتر ارتباطات با تیم برون سازمانی، از طریق فضاهای غیرحضوری و مجازی مانند ایمیل و یا Slack صورت می پذیرد. این موضوع به طور بالقوه می تواند منجر به ایجاد سوءتفاهم هایی بین شما و توسعه دهندگان شود و احتمال بروز خطاها افزایش خواهد یافت.

معرفی نرم افزار : نرم افزار های مدیریت منابع انسانی

خطرات امنیتی

در این روش، امضای توافق نامه عدم افشای کار امری تقریباً ضروری است و اگر مراقب نباشید، ممکن است امنیت اطلاعات تان به خطر بیفتد. بنابراین، قبل از عقد قرارداد با افراد به دقت تحقیق کنید.

کاهش امکان کنترل

اگرچه آموزش نیروهای داخلی منجر به افزایش هزینه ها می شود، اما مزیت بزرگ آن داشتن تیمی است که اهداف شما را صمیمانه درک می کند. در روش برون سپاری، امکان کنترل فرایند متخصصان بسیار کمتر است و ممکن است همه چیز مطابق میل شما پیش نرود.

برخی دیگر از معایب برون سپاری توسعه نرم افزار به شرح زیر است:

 • ایجاد وابستگی به سازمان های خارجی
 • امکان وجود عدم هماهنگی بین کارفرما و مجری طرح
 • دشواری بازگشت به شرایط قبل از برون سپاری
معایب برون سپاری توسعه نرم افزار

نتیجه گیری

با توجه به آنچه ذکر شد، می توان دلیل محبوبیت برون سپاری را حدس زد. درواقع، با این روش شما در مدت زمان کوتاهی به نتیجه مطلوب خواهید رسید و برای انتخاب توسعه دهندگان، گزینه های زیادی خواهید داشت. از طرف دیگر، اگرچه در روش توسعه داخلی نرم افزار ملزم به صرف هزینه و زمان بیشتری خواهید شد، اما به قابلیت هایی مانند تعهد، وفاداری و ارتباطات مستقیم دست خواهید یافت. در نهایت، این شما هستید که با توجه به فرصت ها و محدودیت های هر دو روش، باید تصمیم بگیرید کدام یک برای پروژه شما مناسب تر است.

برون سپاری تولید مزیت‌های بسیار زیادی دارد، اما اگر بر اساس قوانین و اصول اجرا نشود، نه تنها سودی نخواهد داشت بلکه برای سازمان مضر خواهد بود. به همین دلیل باید شروطی را برای فعالیت‌هایی که قصد واگذاری آن به منابع بیرون از سازمان را داریم، رعایت کنیم تا به حداکثر بازدهی برای سازمان دست پیدا کنیم.

سوالات متداول

توسعه داخلی که به عنوان تأمین نیرو نیز شناخته می شود، به معنای توسعه نرم افزار با استفاده از متخصصانی است که در داخل شرکت مشغول به کار هستند.

امکان کنترل کامل، ارتباط مستقیم، اعضای تیم گزینشی


نرم افزار های کاربردی

نرم افزار خرید و تدارکات امکان مدیریت کلیه فرایندهای خرید، از مرحله درخواست تا خرید و تحویل به انبار را فراهم می سازد. مدیریت دستور خرید و چگونگی استعلام های خرید از وظایف مهم این نرم افزار می باشد.
نرم افزار انبار تعدادی امکان طبقه بندی پویا بابت مواد اولیه، کالاهای نیمه ساخته و محصول و سایر کالاهای موجود در انبار را متناسب با کسب و کار فراهم می سازد. همچنین ورود و خروج کالاها به سادگی و هماهنگ با فرآیندهای مرتبط و جاری در سازمان قابل مدیریت می باشد.
نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.
برای اينكه لزوم استفاده از نرم افزار واسط سامانه مودیان را بهتر درک كنيم چنين آغاز می كنيم كه، همانگونه كه می دانيد از ابتدای سال 1402 كليه موديان مالياتی يا بهتر بگوئيم تمامی پايانه های فروشگاهی ملزم به ارائه و ارسال فاکتور های خود به صورت  الكترونيكی در سامانه ی موديان كه توسط وزارت امور اقتصادی و دارائی توسعه يافته است، شده اند و می بایست به جای این که فروش خود را به صورت فصلی در سامانه معاملات فصلی درج نمایند، اقدام به ثبت فاکتور فروش در سامانه مودیان کنند اظهار فروش ثبت شده در سامانه و درج فاکتور در نرم افزار موجب ايجاد چالش های متعددی برای موديان مالياتی شده است. چالش های اتصال به سامانه مودیان و استفاده از نرم افزار سامانه مودیان روش های ارسال صورتحساب به سامانه مودیان ارسال صورتحساب های الکترونیکی مستقیم به سامانه ی موديان مالياتی از 3 طريق صورت می گيرد. بسياری از شركت های توليد كننده ی نرم افزار موجود در بازار هنوز موفق نشده اند كه نرم افزارهای خود را جهت بارگذاری صورت حساب های الكترونيكی به روز رسانی كنند و يا هنوز برخی از موديان اقدام به تهيه نرم افزار حسابداری و فروش جهت ثبت فاکتور در سامانه مودیان نكرده […]

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو