close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

فین تک چیست و چه کاربرد و اهدافی دارد؟

فین تک چیست و چه کاربرد و اهدافی دارد؟

فین تک

فین تک یا فناوری مالی در بیانی ساده به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است. معادل انگلیسی آن Financial technology یا FinTech است و صنعتی در فضای اقتصادی بوده و به کمپانی‌هایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی در تلاش هستند، تا خدمات مالی را کارآمدتر کنند. شرکت‌های فعال در زمینه فناوری‌های مالی به طور معمول استارت‌آپ‌هایی هستند که تلاش می‌کنند موقعیت خود را در سیستم‌ حسابداری جا بیندازند و شرکت‌های سنتی را به چالش بکشند.

مرکز ملی تحقیقات دیجیتال با عنوان National Digital Research Centre واقع در دوبلین ایرلند فین‌ تک را این‌طور توصیف کرده است.نوآوری در خدمات مالی. از این عنوان برای تعریف گستره وسیعی از اپلیکشن‌های فناورانه استفاده می شود که در بخش زیادی از ابتدا تا انتهای زنجیره ارزش محصولات مصرفی کاربرد دارد. همچنین تازه‌واردانی که دست اندرکاران فعلی را به رقابت فراخوانده‌اند و یا برای نامیدن پارادایم‌های جدیدی مانند بیت‌کوین استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی این موضوع که فین تک چیست و چه کاربردهایی دارد می پردازیم.

اهداف کلی فین تک

این موضوع یکی از علاقه‌مندی‌های جدید در میان سرمایه‌گذاران است، به یکی از زمینه‌های مورد توجه کارآفرینان جهت راه اندازی کسب و کارهای خلاقانه تبدیل شده‌است. به طور کلی، اصطلاح تکنولوژی مالی می‌تواند به هر گونه نوآوری در زمینه نحوه تعامل مردم با کسب و کار، از اختراع پول دیجیتال تا حسابداری دوگانه، مرتبط شود. به جهت انقلاب اینترنتی و بخصوص انقلاب اینترنت تلفن همراه و تلفن های هوشمند، تکنولوژی مالی به شکل قابل توجهی رشد یافته است. این موضوع در ابتدا به تکنولوژی رایانه‌ی مربوط به پشت صحنه‌ی بانک‌ها و یا شرکت‌های تجاری اشاره داشت، اما اکنون انواع مختلفی از مداخلات تکنولوژیکی را به اموال شخصی و یا تجاری توصیف می‌کند.

فین تک در شروع کار به‌عنوان فناوری مورد استفاده در سیستم‌های سمت سرور back-end بانک‌ها و تمامی مؤسسات مالی در بازار معرفی شد. با این حال تعریف آن با گذر زمان تغییر کرده است. امروزه این پدیده متشکل از برنامه‌های کاربردی مشتری ‌مدار متعددی بوده و در آینده‌ای نه چندان دور، این فناوری امکان مبادله سهام، مدیریت سرمایه و پرداخت حق بیمه و هزینه غذا را برای کلیه افراد فراهم می‌کند.

معرفی نرم افزار: سیستم خرید و تدارکات داخلی


اهداف کلی فین تک

سه اصل اساسی در طراحی این سیستم شامل موارد زیر است.

 • کاهش دادن هزینه‌ها در عین حفظ کیفیت و افزایش سرویس‌های مالی
 • حذف بروکراسی‌ها و کنار زدن محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی
 • توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطرات و ریسک‌های احتمالی

استفاده کنندگان فین تک

فین تک می‌تواند با کاربردی که دارد هم به کسب و کارها خدمات ارائه کند و هم به افراد.استفاده کننده اصلی در اصل کسب و کارهای کوچک هستند. در واقع بنگاه‌هایی که غالباً تازه تأسیس هستند و میبایست هم هزینه‌های مالی خود را پایین نگه دارند و هم سرعت عمل داشته باشند، مانند فروشگاه‌های الکترونیکی کوچک.

استفاده کنندگان فین تک

سرمایه‌گذاری در فین تک

مطابق آمارهای accenture سرمایه‌گذاری در این بخش در سال ۲۰۰۸ حدود ۹۳۰ میلیون دلار بوده ۱۲ برابر شده و در سال ۲۰۱۴ به بیش از ۱۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. طبق گزارشاتی که شهرداری لندن عنوان کرده است، صنعت نوپای فناوری‌های مالی در سال‌های گذشته رشد سریعی داشته ‌است. چهل درصد از نیروی کار شهر لندن در بخش‌های مختلف خدمات مالی و فناوری مشغول به کار هستند. برخی از شرکت‌های شناخته شده فین ‌تک همچون Funding Circle، Nutmeg و TransferWise در لندن مشغول به فعالیت هستند. همچنین در ایالات متحده آمریکا استارت‌آپ‌های متعددی همچون Affirm، Betterment، IEX، Fundera، Behalf، Lending Club، Money.net، Square، Stripe، SoFi، Robinhood، Plaid و Wealthfront فعالیت دارند.

در اروپا چیزی در حدود ۱.۵ میلیارد دلار در شرکت‌های فین ‌تک در سال ۲۰۱۴ سرمایه‌گذاری شده‌ که سهم شرکت‌های حاضر در لندن به مبلغ ۵۳۹ میلیون دلار، آمستردام ۳۰۶ میلیون دلار و در استکهلم ۲۶۶ میلیون دلار بوده‌است. پس از لندن، استکهلم دومین شهر اروپا بوده که بیشترین سرمایه‌ها را در ۱۰ سال گذشته جذب نموده است. تمامی معاملات اروپایی‌ها در این بخش در ۵ فصل متوالی روبه افزایش بوده‌است و از ۳۷ مورد در فصل چهارم ۲۰۱۵ به ۴۷ مورد در فصل اول ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

در بخش های آسیا و اقیانوسیه، هاب جدیدی برای فناوری‌های مالی در استرالیا از آوریل ۲۰۱۵ شروع به فعالیت کرد. هم اکنون بازیگران بسیار قوی در این صنعت مانند Tyro Payments، QuietGrowth و Stockspot فعالیت دارند و هاب جدید شتاب رشد در این منطقه را افزایش خواهد داد. یک آزمایشگاه نوآوری در حوزه فناوری‌های مالی (financial technology innovation lab) هم در هنگ‌کنگ راه‌اندازی شده‌، که روند نوآوری در خدمات مالی به کمک فناوری را تقویت میکند. کمپانی قابل ذکر دیگر VMoney است که در فیلیپین فعالیت دارد.


انواع فین ‌تک

فین ‌تک صرفا محدود استارت آپ‌ها و شرکت‌های کوچک و تازه تأسیس نیست. شرکت‌های بزرگی مانند پی‌پل از پایه گذاران این صنعت محسوب می‌شوند. چرا که در زمان خود، خدمتی ارائه کرد که کاملا نوآورانه و هوشمند در زمینه مالی بود. ولی در حال حاضر، اکثریت شرکت‌های فعال ، شرکت‌های کوچک و متوسط هستند. معمولا این شرکت‌ها به دنبال ارتباط دادن فرد به فرد و یا نقطه به نقطهٔ افراد و کسب و کارها هستند. به نحوی که افراد و کسب و کارها با واسطه و هزینه کمتری جهت دریافت و پرداخت به هم متصل شوند. کسب‌وکارهای فین ‌تک به طور کلی در ۹ دسته ‌بندی قرار می‌گیرند.

 • بخش پرداخت
 • پول و ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت‌کوین
 • ولث‌تک و یا کسب ‌وکارهای فناوری مرتبط به بورس و سرمایه‌گذاری
 • مدیریت مالی شخصی
 • قرض دادن سرمایه و تأمین سرمایه جمعی
 • انتقال بین‌المللی مبالغ یا رمیتنس‌ها
 • بانکداری روزمره و بانک‌های فعال بدون شعبه
 • اینشورتک یا کسب‌ وکارهای فناوری حوزه بیمه
 • رگ‌تک یا کسب‌ وکارهای مرتبط به قانون‌ گذاری
 • ربات های ترید و اکسپرت ها

معرفی نرم افزار: نرم افزار دریافت و پرداخت


نمونه هایی از FinTech

برخی از شرکت های مشهور مانند Personal Capital ، Lending Club ، Kabbage و Wealthfront نمونه هایی از شرکت های FinTech هستند که در دهه گذشته ظهور کرده اند ، تحولات جدیدی را در مورد مفاهیم مالی ارائه می دهند و به مصرف کنندگان اجازه می دهد تأثیر بیشتری بر نتایج مالی خود داشته باشند.

وام دیجیتال و اعتبار

غول FinTech Kabbage به طور مستقیم وام های مشاغل کوچک را تأمین می کند و با استفاده از داده های معاملاتی به تصمیم گیری سریع در مورد وام کمک می کند. با استفاده از وام های همتا ، کلوپ وام به کاربران اجازه می دهد بدون مشارکت یک موسسه مالی سنتی ، به یکدیگر برای مشاغل تجاری وام دهند. هر یک از این نوآوری ها با استفاده از داده های زیاد و تجزیه و تحلیل پیشرفته در سیستم عامل های دیجیتال امکان پذیر است. در زمینه رو به رشد گزارشگری اعتبار ، Credit Karma نمونه ای از FinTech است که در ازای توانایی تبلیغ وام ها و کارت های اعتباری متناسب با نیازهای خاص مشتریان خود ، خدماتی (گزارش های اعتباری رایگان) ارائه می دهد.

موبایل بانکی

با توجه به اینكه مصرف كنندگان بیشتر به سلامت مالی نگاه می كنند ، بسیاری از موسسات مالی با افزایش تقاضا برای مصرف بانكداری دیجیتال در بین مصرف كنندگان، قابلیت های بانكی موبایل خود را اتخاذ یا گسترش می دهند. اکنون بیشتر بانک ها نوعی از قابلیت بانکداری سیار را در سیستم عامل خود ارائه می دهند.

پرداخت های موبایل

از هر فرد زیر 30 سال بپرسید که چگونه ترجیح می دهد پول خود را پرداخت کند و احتمالاً به شما می گوید برنامه های تلفن همراه. همانطور که از یک جامعه مبتنی بر پول نقد به یک جامعه دیجیتالی فزاینده منتقل شده ایم ، خدمات همتا به همتا برای جایگزینی روش های پرداخت سنتی بوجود آمده اند. در واقع ، تخمین زده می شود که فقط در سال 2018 معاملات فروش موبایل در سراسر جهان به 5.4 میلیارد دلار برسد.

ارز رمزنگاری شده

صرافی های رمزنگاری شده قادر به اتصال کاربران خریدار یا فروش ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین هستند. هدف از راه حل های بلاکچین ، کاهش تقلب با نگه داشتن اطلاعات منشأ در بلاکچین است.

بیمه

استفاده از فناوری طراحی شده برای به حداکثر رساندن پس انداز و بهره وری از مدل های صنعت بیمه است. Insurtechs با نوآوری در فرآیندهای طولانی از جمله پذیره نویسی ، پردازش ادعا و فعال سازی فوری ، تجربه مشتری بیمه را دوباره تعریف می کند. شرکتهای فین تک شروع به مشارکت با شرکتهای بیمه سنتی برای خودکارسازی فرآیندها و امکان شرکتهای بیمه برای گسترش پوشش می کنند.

تجارت

تجارت و سرمایه گذاری با تصویب فین تک بهبود یافته است. اطلاعات حاصل از داده های بزرگ غالباً بدون کمک فن آوری های هوش مصنوعی بدون ساختار و قابل خواندن نیستند. با استفاده از پردازش زبان طبیعی ، این فناوری ها می توانند مجموعه داده های پیچیده را غربال کنند و در طی چند ثانیه اطلاعات را از داده ها استخراج کنند. اکنون ، معامله گران می توانند مقدار زیادی داده را از طریق الگوریتم ها اجرا کرده و روندها و خطرات را شناسایی کنند.

لزوم استفاده از نرم افزار واسط پویا

جمع بندی

فین تک در دنیای امروز انواع فعالیت‌های مالی همچون انتقال پول، تخصیص چک با گوشی‌های هوشمند، کنار گذاشتن یک شعبه بانک جهت درخواست اعتبار، جمع‌آوری پول جهت راه اندازی کسب و کار و یا مدیریت سرمایه گذاری ها را بدون کمک هیچ شخص و یا ارگان دیگری، توصیف می‌کند. در ایران هم در تمامی زیرشاخه‌های فین ‌تک همچون پرداخت، ارزهای رمزنگاری شده، بیمه، تأمین مالی جمعی استارتاپ‌های شاخصی فعالیت می‌کنند. اصلی ‌ترین چالشی که این فعالان در ایران با آن روبرو هستند رگولاتوری و قانون‌گذاری است. فعالیت عمده این مرکز اجرای برنامه‌های شناسایی، شکل‌دهی و شتابدهی استارتاپ های فینتکی بوده، که راه‌حل‌های نوآورانه و فناورانه را جهت حل مسائل جامعه و همسو با روندهای فناوری ارائه می‌کنند.

سوالات متداول

نوآوری در خدمات مالی

 • کاهش دادن هزینه‌ها در عین حفظ کیفیت و افزایش سرویس‌های مالی
 • حذف بروکراسی‌ها و کنار زدن محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی
 • توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطرات و ریسک‌های احتمالی

کسب و کارهای کوچک


نرم افزار های کاربردی

نرم افزار خزانه داری امکان مدیریت کلیه فرایندهای مرتبط با وجوه نقد سازمان را فراهم می سازد. تهیه گزارش های گردش وجوه نقد در بازه های زمانی مختلف تصمیم گیری های مدیریتی را ساده تر می سازد.
نرم افزار انبار تعدادی امکان طبقه بندی پویا بابت مواد اولیه، کالاهای نیمه ساخته و محصول و سایر کالاهای موجود در انبار را متناسب با کسب و کار فراهم می سازد. همچنین ورود و خروج کالاها به سادگی و هماهنگ با فرآیندهای مرتبط و جاری در سازمان قابل مدیریت می باشد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو