close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

نحوه محاسبه سال مالی سازمان ها

نحوه محاسبه سال مالی سازمان ها

سال مالی

در صورتی که مدیریت یک شرکت را برعهده دارید، حتما سال مالیاتی برای شما یکی از دغدغه‌های مهم است. محاسبه سال مالی به ما کمک می‌کند تا در یک بازه زمانی مشخص میزان سود و زیان خود را بررسی کرده و بدین طریق هزینه‌های مالی سازمان را بهتر و اصولی‌تر مدیریت نماییم. نحوه محاسبه سال مالی اهمیت بسیاری دارد و بر روی آینده و میزان سوددهی شرکت تاثیر مستقیمی‌ می‌گذارد. بنابراین در صورتی که مدیر یک سازمان هستید و یا در بخش مالیاتی فعالیت دارید، با ما همراه باشید تا شما را با اهمیت این محاسبه آشنا کنیم.

نحوه محاسبه سال مالی

دولت برای این که بتواند نظارت دقیق‌تر و بهتری بر روی عملکرد سازمان‌ها داشته باشد، طرحی را برنامه‌ریزی کرده است. بنابراین شرکت‌ها و سازمان‌ها باید در زمان‌های خاصی اطلاعات مالیاتی را در اختیار سازمان مالیات قرار دهند. از طرفی شرکت‌های حقوقی و یا حسابداران نیز موظف هستند در پایان دوره مالیاتی گردش مالی شرکت و سازمان را به نهاد مربوطه ارائه دهند. نحوه محاسبه سال مالی اهمیت بسیاری دارد و باید به صورت اصولی صورت گیرد.

سال مالی چیست؟

لازم است در همین ابتدا تعریف مختصری از سال مالی را به شما ارائه دهیم. سال مالیاتی بازه زمانی مشخصی دارد و تمامی ‌فعالیت‌های مالی موجود در طی این بازه زمانی مورد بررسی قرار می‌گیرد. معمولا نحوه محاسبه سال مالی زیر نظر یک متخصص انجام می‌پذیرد تا هیچ خطایی در آن رخ ندهد.

سال مالی

مزایای بستن سال مالی

بستن سال مالیاتی از مزایای بسیاری برخوردار است که در زیر به صورت فهرست‌وار به شما اعلام می‌کنیم:

 • سال مالیاتی با زمان اوج فروش شما مصادف نمی‌شود.
 • برای این داده‌ها می‌توان از افراد متخصص کمک گرفت.
 • دسترسی به کارشناس در این روش راحت‌تر است.
 • حساب‌های شما در این روش به صورت دسته‌ای صفر می‌شود.
 • تمامی ‌حساب‌ها صفر شده و قابل انتقال به دفتر سال جدید می‌باشد.

معرفی نرم افزار : نرم افزار حسابداری توليدی

تفاوت پایان سال مالی با مالیات پایان سال

مالیات پایان سال در تمامی ‌شرکت‌ها از ابتدای سال یعنی اول فروردین تا انتهای سال می‌باشد. ولی پایان سال مالیاتی می‌تواند در تمامی ‌تاریخ‌ها صورت گیرد. از طرفی مالیات پایان سال توسط صاحبین شرکت‌ها تعیین می‌شود ولی سال مالی توسط دولت صورت می‌گیرد.

سال مالی در نرم افزار حسابداری

در هر دوره حسابداری ارائه گزارشات دقیق مالی اهمیت بسیاری دارد و این کار باید با دقت و وسواس زیادی صورت گیرد. ولی با توجه به زمان‌بر بودن این پروسه بسیاری از شرکت‌ها از نرم افزار حسابداری برای این کار بهره می‌برند. بسیاری از نرم افزارهای حسابداری این قابلیت را دارند که سال مالی را محاسبه کرده و آن را در اختیار حسابدار قرار دهند.

آغاز و پایان سال مالی چه زمان است؟

متاسفانه در ایران تاریخ ثابتی برای سال مالی وجود ندارد و نحوه محاسبه سال مالی برای هر سازمان و شرکتی متفاوت است. بنابراین هر سازمان و شرکت می‌تواند تاریخ خاصی را برای سال مالی در نظر بگیرد. بسیاری از افراد آغاز سال را برای این کار استفاده می‌کنند که در اغلب موارد بازدهی بیشتری نیز دارد. بنابراین شما می‌توانید برای تعیین آغاز و پایان و نحوه محاسبه سال مالی از افراد متخصص استفاده کنید.

چگونه سال مالی را ببندیم؟

اطلاع از نحوه بستن سال مالی یکی از مهم ترین مواردی است که یک حسابدار یا حسابرس باید از آن اطلاع داشته باشد. جلوگیری از انبار شدن سندهای محاسباتی و فاکتورها یکی از مهم ترین اهدافی است که سال مالی دنبال می‌کند. در واقع حسابدار یا حسابرس موظف است که تمامی ‌مسائل مالی شرکت را مورد بررسی قرار داده و حساب را صفر کند. برای این کار نیاز به طی مراحل زیر می‌باشد:

 • باید تمامی ‌اسناد مالی را بررسی کرده و هیچ یک را از قلم نیندازد. زیرا کوتاهی و سهل انگاری حتی در یک فاکتور شما را با شکست مواجه می‌کند و نحوه محاسبه سال مالی را با مشکل روبرو خواهد کرد.
 • بسیاری از افراد تنها کالاهای نقدی انبار را در نظر می‌گیرند و از کالاهای غیر نقدی غافل هستند. ولی انبارگردانی مستقیما بر روی گزارشات مالی شما تاثیر می‌گذارد.
 • از دیگر مواردی که در نحوه محاسبه سال مالی باید مورد توجه قرار گیرد، استفاده از نرم افزارهای حسابداری است. بدین صورت که محاسبه سال مالی به صورت دستی زمان بر بوده و امکان بروز مشکل در محاسبات وجود دارد. در نتیجه بهتر است که از نرم افزارهای حسابداری برای محاسبه سال مالی بهره ببرید.
پایان سال مالی

کاربرد سال مالی

یکی از مهم ترین کاربرد سال مالی ارزیابی وضعیت مالی شرکت و سازمان است. زمانی که شما در پایان 12 ماه سال مالی میزان سود و گردش مالی سازمان خود را مورد بررسی قرار می‌دهید، برنامه ریزی مالی بهتر و درست‌تری برای سال آینده خواهید داشت تا به سود بیشتری دست پیدا کنید. به همین منظور بسیاری از شرکت‌ها از افراد متخصص برای بستن سال مالی استفاده می‌کنند. زیرا این افراد با نحوه محاسبه سال مالی آشنایی کامل‌تری دارند و می‌توانند گزارش دقیق‌تر و جامع‌تری را ارائه دهند. در صورتی که گردش مالی و سوددهی سازمان برای شما اهمیت بسیاری دارد، با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

معرفی نرم افزار : نرم افزار تحلیل صورت های مالی

تفاوت سال مالی و دوره مالی

بسیاری از افراد در هنگام نحوه محاسبه سال مالی آن را با دوره مالی اشتباه می‌گیرند. سال مالی در بازه زمان خاصی حدودا سه ماهه صورت می‌گیرد. ولی دوره‌های مالی اغلب بازه زمان کوتاه‌تری دارد و اطلاعات آن متغیرتر می‌باشد. به همین منظور سال مالی از اهمیت بیشتری برخوردار است و باید با دقت و وسواس بسیاری انجام پذیرد. ولی شما با در دست داشتن دوره مالی میان دوره‌ای می‌توانید راحت‌تر و سریع‌تر سال مالی را محاسبه کنید.

جمع‌بندی

همان طور که در بالا مطالعه کردیم، سال مالی یکی از مهم ترین گزارشات مالی برای هر سازمان و یا شرکتی است که می‌تواند بر روی موفقیت‌های مالی شما تاثیر بسیاری بگذارد. همچنین دانستید که نحوه محاسبه سال مالی به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که در هر روش شما نیاز به تخصص و تجربه دارید. بنابراین در صورتی که شما نیز به دنبال تهیه گزارش مالی معتبر و دقیق‌تری هستید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

نرم افزار های کاربردی

نرم افزار کنترل خط تولید، امکان مدیریت کلیه فرآیندهای تولید کالاهای نیمه ساخته و محصول، کنترل موجودی های پای کار، کنترل خطوط تولیدی را فراهم می سازد. لازم به توضیح می باشد که این نرم افزار بنا به نیازهای مطرح شده در صنایع مختلف خصوصی سازی شده تا با فرآیندهای آن صنعت منطبق گردد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو