close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
  • پشتیبانی
  • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
  • فروش
  • ٨٨٧٣٦٥٠٥-٠٢١
  • ٨٨٧٣٦٥٠٦-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.
تنخواه گردان حسابداری و آشنایی با انواع آن

تنخواه گردان حسابداری و آشنایی با انواع آن

تنخواه گردان حسابداری

برای خرید ملزومات اداری از طرفی نیاز به پرداخت هزینه برای محصول وجود داشت و از طرف دیگر باید برای حمل و نقل این موارد هزینه های جداگانه ای پرداخت میشد. هر کدام از این پرداخت ها و طی کردن فرایندهای اداری هر یک هزینه و زمان تلف شده بسیاری برای شرکت ها به همراه دارد. با شکل گیری و وسعت یافتن شرکت ها و موسسات در طی چند دهه گذشته، فعالیت های کوچک و بزرگ آن ها چندین برابر شد. هر یک از این فعالیت ها به طور مجزا نیازمند هزینه های ریز و درشتی بود که در مجموع هزینه های زیادی را به در پی داشت.

در این شرایط، مدیریت هزینه ها به یک دغدغه مهم برای مجموعه های مختلف تبدیل شده بود. از طرف دیگر این برای پرداخت این هزینه ها نیاز به طی کردن فرایندهای اداری هم وجود داشت که باعث تلف شدن وقت زیادی از مجموعه نیز می شد. راه حلی که برای این مسئله در نظر گرفته شد استفاده از تنخواه گردان حسابداری بود.


تنخواه گردان حسابداری چیست؟

تنخواه گردان حسابداری که در انگلیسی با عبارت (Imprest Funds) شناخته می شود، در واقع مقداری وجه نقد است که برای سهولت در کارها و انجام امور روزمره و پرداخت مجموع هزینه های جزئی شرکت ها و موسسات نگهداری میگردد. این وجه تنخواه و یا همان تنخواه گردان است، که به یکی از پرسنل شرکت تحویل داده خواهد شد. این شخص مورد نظر که معمولا مامور خرید شرکت و یا موسسه مورد نظر است، موظف است تمامی مدارک مثبته مبنی بر پرداختی ها که به صورت رسید، فاکتور یا قبض مربوطه است را نزد خود نگه دارد.

حتی اگر مبالغ بسیار اندکی هم پرداخت شده باشد، این شخص میبایست مدارک آن را نزد خود نگه دارد، چرا که در پایان هر دوره مالی همین هزینه های جزئی در تعداد بالا با یک دیگر جمع می شوند و هزینه زیادی را تشکیل خواهند داد. تمامی هزینه هایی که توسط تنخواه گردان از حساب تنخواه انجام می گیرد باید با اسناد واضح و رسمی به بخش حسابداری مجموعه تحویل داده شود. اسناد آن هم باید ثبت زمان پرداخت و هزینه پرداختی همراه باشند.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حسابداری

رسیدهای تنخواه بعد از ثبت و تحویل به حسابداری باید توسط مدیریت بخش حسابداری و مدیر تنخواه امضا شود و میبایست در بایگانی شرکت در بخش حساب تنخواه نگهداری شود. به یاد داشته باشید که تنخواه باید در حسابی قرار بگیرد که به ثبت حسابداری شرکتی رسیده باشد.

تنخواه دار میبایست فردی مورد اعتماد و صادق باشد و بهتر است مورد تایید هیئت مدیره مجموعه هم قرار گرفته باشد. نکته حایز اهمیت در رابطه با تنخواه این است که منابع مالی موجود در حساب تنخواه تنها باید برای امورات مالی مربوط به شرکت مورد استفاده قرار بگیرد و به هیچ عنوان نباید برای منافع شخصی از آن استفاده کرد. معمولا در مجموعه ها و شرکت های بزرگ شغل تنخواه دار یک شغل بسیار مهم و حساس شناخته میشود.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حقوق و دستمزد


تنخواه دار کیست ؟

به کسی که وظیفه انجام امور تنخواه گردانی را به عهده می گیرد تنخواه دار می گویند. در موسسات و شرکت های بزرگ شغل تنخواه داری بسیار شغل مهم و حساسی است و در نتیجه کسی مسئول انجام این کار میشود که فردی مورد اعتماد و درست کار باشد و مورد تائید هیئت مدیره شرکت نیز باشد. وظایف تنخواه دار با توجه به سیاست های سازمان به حالت های مختلفی تقسیم می شود:

  1. تنخواه دار هزینه ها و خرید های مربوط را خود انجام میدهد. در این حالت برای پرداخت های انجام شده برگ پرداخت خاصی وجود ندارد و فاکتور ها و اسناد هزینه یا خرید برای تهیه ی صورت خلاصه های پرداختهای تنخواه گردان مورد استفاده قرار میگیرد
  2. تنخواه دار فقط پرداخت کننده میباشد و انجام دادن هزینه ویا خرید در محدوده مسئولیتهای تنخواه دار نمیباشد. در این حالت برای همه ی پرداختها برگ پرداخت صادر میشود و صورت خلاصه پرداختهای تنخواه بر این مبنا تهیه میگردد

معرفی نرم افزار : سیستم خرید و تدارکات


مهمترین اهداف تنخواه گردان حسابداری

اهداف اصلی برای ایجاد حساب تنخواه گردان به سه بخش اساسی تقسیم میگردد.

پرداخت آسان و سریع هزینه ها

با استفاده از تنخواه تمامی هزینه های جاری و جزئی یک شرکت و یا مجموعه با سرعت و دقت بیشتری انجام میشود، اما به غیر از این مورد در برخی شرایط میتوانید از تنخواه برای پرداخت هزینه های مهم و ضروری که امکان دسترسی به امکانات بانکی برای پرداخت آن ها وجود ندارد استفاده کرد.

کاهش حجم عملیات های حسابداری

از تنخواه جهت پرداخت باعث کاهش حجم عملیات های پرداخت و در پی آن کاهش حجم عملیات حسابداری در یک مجموعه استفاده میشود. هر چه پرداخت های یک شرکت به سمت پرداخت های بانکی و یا صندوق شرکت پیش برود سرعت عمل در پرداخت کاهش پیدا می یابد و عملیات حسابداری را در امور شرکت طولانی تر و پیچیده تر خواهد کرد. اما پرداخت بخشی از هزینه ها با استفاده از تنخواه جهت پرداخت از این فشار کم میکند.

کنترل وجوه نقد مجموعه

کنترل وجوه نقدی برای هزینه های جزئی و نقدی شرکت، خود امری حایز اهمیت است که مدیریت آن با استفاده از حساب تنخواه گردان بسیار آسان می شود.

بیشتر بدانید: مفاصا حساب چیست؟

انواع تنخواه گردان

به شخصی که وظیفه انجام امور تنخواه گردانی را به عهده دارد تنخواه دار گفته می شود. وظایف تنخواه دار معمولا در هر شرکت بر اساس سیاست های داخلی تعریف شده شرکت به چند دسته تقسیم میشود. تنخواه گردان متغیر، تنخواه گردان ثابت، تنخواه گردان نقدی، تنخواه گردان تعهدی، تنخواه گردان اصلی و تنخواه گردان فرعی تعدادی از مهمترین انواع تنخواه گردان هستند. در ادامه توضیحاتی کوتاه در مورد مهم ترین آن ها ارائه خواهیم کرد.

شیوه ثابت

در واقع تنخواه گردان ثابت بر اساس نیازهای شرکت ماهیانه با تایید مدیر امور مالی مبلغی مشخص جهت هزینه های شرکت در حساب تنخواه گردان واریز میگردد. مسئول تنخواه هم میبایست خریدهای مرتبط با نیاز شرکت را در طول زمانی مشخص به بخش حسابداری تحویل دهد. لازم به ذکر است که در پایان هر ماه و یا دوره مالی مسئول تنخواه موظف است صورت خلاصه پرداخت های ماه قبل را ارائه دهد. نکته اصلی است که در تنخواه گردانی ثابت از این حساب تنخواه نباید هیچ گونه هزینه ای به جز هزینه های مشخص شده انجام شود.

شیوه متغیر

در شیوه تنخواه گردان متغیر سقف مبلغی مشخص خواهد شد و این مبلغ که توسط مدیران مجموعه تعیین می شود. در واقع برای هزینه های شرکت و خریدها در حساب تنخواه قرار می گیرد. در زمان اتمام دوره نیز تنخواه دار موظف است رسیدهای پرداخت و اسناد رسمی هزینه ها را با مبالغ باقیمانده تنخواه به طور برابر با مبلغ تنخواه واریز شده اولیه ، به حسابداری تحویل دهد.


جمع بندی

ماهیت اصلی حساب تنخواه دارایی مجموعه است. این حساب از نظر ماهیت درست شبیه به صندوق است. زمانی که این حساب بدهکار می شود، مبلغ آن افزایش پیدا کرده و با بستانکار شدن آن مبلغ حساب تنخواه کاهش می یابد. جهت انجام امور ثبت حسابداری حساب تنخواه و انجام عملیات های مالی هم باید از یکی از روش های تنخواه گردانی ثابت و یا متغیر استفاده کرد. در حال حاضر با استفاده از نرم افزار حسابداری حرفه ای میتوانید به راحتی تمامی عملیات های مالی و ثبت های حسابداری تنخواه گردان را بدون بروز هیچ مشکلی و در سریع ترین زمان ممکن انجام دهید.

سوالات متداول

تنخواه گردان حسابداری در واقع مقداری وجه نقد است که برای سهولت در کارها و انجام امور روزمره و پرداخت مجموع هزینه های جزئی شرکت ها و موسسات نگهداری میگردد.

پرداخت آسان و سریع هزینه ها، کاهش حجم عملیات های حسابداری، کنترل وجوه نقد مجموعه

تنخواه گردان متغیر، تنخواه گردان ثابت، تنخواه گردان نقدی، تنخواه گردان تعهدی، تنخواه گردان اصلی و تنخواه گردان فرعی تعدادی از مهمترین انواع تنخواه گردان هستند


نرم افزار های کاربردی

نرم افزار خرید و تدارکات امکان مدیریت کلیه فرایندهای خرید، از مرحله درخواست تا خرید و تحویل به انبار را فراهم می سازد. مدیریت دستور خرید و چگونگی استعلام های خرید از وظایف مهم این نرم افزار می باشد.
نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.
نرم افزار حسابداری فروش امکان مدیریت کلیه فرایندهای فروش، قیمت گذاری فروش کالاها به تفکیک گروه های مختلف مشتریان را فراهم می سازد. همچنین سیاست گذاری چگونگی مدیریت شعب در این نرم افزار انجام می شود.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو