close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

حسابدار مالیاتی چه وظایفی دارد و به چه اطلاعاتی نیاز دارد؟

حسابدار مالیاتی چه وظایفی دارد و به چه اطلاعاتی نیاز دارد؟

حسابدار مالیاتی

یکی از زیرمجموعه‌های حسابداری، شامل حسابداری مالیاتی خواهد بود که توسط آن رویدادهای مالی بررسی خواهد شد. این نوع حسابداری بیشتر برای مالیات و تهیه کردن اظهارنامه‌های مالیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه حسابداری مالیاتی در بنگاه‌های اقتصادی، کسب و کارهای بزرگ و کوچک و … استفاده می‌شود. انجام امور مربوط به مالیات شرکت‌ها، سازمان‌ها و … توسط حسابدار مالیاتی انجام خواهد شد، از آنجایی که حسابدار مالیاتی تخصص لازم را در این زمینه دارد. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که حسابدار مالیاتی چه وظایفی دارد و برای محاسبه مالیات به چه اطلاعاتی نیاز دارد؟ با ادامه این مقاله همراه باشید.

حسابدار مالیاتی کیست؟

حسابدار مالیاتی از جمله افرادی است که باید علاوه بر کسب دانش در زمینه حسابداری، در مورد محاسبه مالیات نیز تبحر داشته باشد. همچنین این شخص باید از آخرین قوانین وضع شده کشور در زمینه حسابداری مالیاتی مطلع باشد تا بتواند به خوبی شرکت، سازمان و کسب و کارهای مختلف را در مسیر درست هدایت کند.
بنابراین انتخاب حسابدار مالیاتی بسیار اهمیت دارد، باید این فرد مهارت لازم را در زمینه مالیات داشته باشد، به همین جهت بسیاری از مدیران میزان دانش این افراد را در ابتدا ارزیابی خواهند کرد.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حسابداری مالی

از این‌رو بسیاری از شرکت‌ها تمام تلاش خود را به کار می‌برند تا حسابداری مالیات شرکت و کسب و کار خود را در اختیار افراد باسابقه قرار دهند، از آنجایی که مالیات بخشی از هزینه‌های یک شرکت یا مجموعه را در پایان یک سال مالی رقم می‌زند بنابراین اگر از افراد کم تجربه استفاده شود، کوچکترین خطا و سهل‌انگاری منجر به از دست دادن سرمایه شرکت و متضرر شدن آن می‌شود.

حسابدار مالیاتی

وظایف حسابدار مالیاتی

همان طور که بیان شد یک حسابدار مالیاتی همان طور که از اسم آن نیز مشخص است، باید دانش لازم را در زمینه حسابداری و امور مربوط به مالیات را داشته باشد. می‌توان این طور بیان کرد، حسابدار مالیاتی در واقع همچون محافظ سرمایه یک شرکت خواهد بود.

در حقیقت مالیات از جمله هزینه‌هایی است که همه شرکت‌ها و کسب و کارها موظف به پرداخت آن هستند، اما تمام تلاش آنها بر این است که از پرداخت مالیات‌های اضافی معاف شوند. شرکت‌ها و کسب و کارها همچنین نباید بی انضباطی مالیاتی داشته باشند، چرا که موجب مشکلات زیادی برای آنها خواهد شد.

معرفی نرم افزار: نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی

به همین جهت استفاده از حسابدار مالیاتی برای حفظ سرمایه شرکت از پرداخت مالیات‌های اضافه، ارائه پرونده روشن مالیاتی و … برای یک شرکت و مجموعه بسیار ضروری است. بنابراین می‌توان برخی از وظایف مهم حسابدار مالیاتی را در یک شرکت، سازمان و … را به صورت زیر بیان کرد:

 • این حسابدار باید توانایی تنظیم کردن اظهارنامه‌های مالیاتی را در زمان مشخصی داشته باشد.
 • بتواند کارهای مرتبط با مالیات و ارزش افزوده را به خوبی انجام دهد.
 • امکان این را داشته باشد که تمامی‌ گزارش‌ها، درآمدها، بدهی‌ها، طلب‌های یک شرکت را در مدت یک ماه یا به طور سالیانه تهیه کند تا بتواند مالیات‌های فصلی یا سالیانه شرکت را محاسبه کند.
 • امکان پیگیری چک‌های دریافتی، وصول نشده و برگشتی مجموعه را داشته باشد.
 • راهکارها و برنامه‌هایی برای کاهش بدهی مالیاتی شرکت ارائه دهد.
 • از کلیه قوانین، بخشودگی‌ها، معافیت‌ها و … اطلاعات بروزی داشته باشد.
 • دفاتر پلمب شده قانونی را پیگیری کند.
 • توانایی تنظیم لایحه‌های مالیاتی را داشته باشد تا از شرکت در مراحل مختلف همچون در برابر شورای حل اختلاف یا دیوان عدالت اداری دفاع مالیاتی نماید.

اطلاع لازم جهت محاسبه مالیات در حسابداری مالیاتی

حسابدار مالیاتی، در حقیقت همچون مشاور مالیاتی نیز عمل خواهد کرد، بنابراین علاوه بر داشتن اطلاعات لازم در زمینه حسابداری و مالیات، باید آگاهی زیادی جهت تهیه اسناد و مدارک مالیاتی نیز داشته باشد.
همچنین داشتن تسلط و اشراف کامل به اصول و قوانین مالیاتی از ویژگی‌های برجسته یک حسابدار مالیاتی است. بنابراین می‌توان گفت حسابدار مالیاتی جهت محاسبه مالیات باید اطلاعات گوناگونی داشته باشد که این اطلاعات به قرار زیر هستند:

 • باید با تمامی ‌وظایف و تکالیف مهم مالیاتی جهت ایجاد یک پرونده مالیاتی آشنایی داشته باشد.
 • جهت تهیه اظهارنامه الکترونیک مالیات بر عملکرد تبحر بالایی داشته باشد.
 • اطلاعات لازم جهت محاسبه انواع مالیات‌های مستقیم و غیر مستقیم و نحوه پرداخت آنها را داشته باشد، از جمله این مالیات‌ها شامل مالیات بر اجاره، مالیات بر درآمد، مالیات ارزش افزوده و …
 • با روش‌های اعتراض مالیاتی آشنایی داشته باشد همچون تهیه دادرسی مالیاتی، تحریر لوایح قانونی، مراجعه هیات تجدید نظر و … .
 • اطلاعات لازم جهت جلوگیری از وارد شدن به جرائم سنگین و تخلفات مالیاتی داشته باشد.
 • همچنین آگاهی لازم در زمینه بخشودگی‌ها و معافیت‌های مالیاتی برای کاهش مالیات را داشته باشد.
حسابدار مالیاتی

حسابرسی مالیاتی چیست و تفاوت آن با حسابداری مالیاتی

حسابرسی مالیاتی در واقع نوعی فرآیند است که مطابق با آن درستی اسناد و مدارک مالی مورد بررسی قرار خواهد گرفت، همچنین بر چگونگی رعایت قوانین مالیاتی نظارت می‌شود. در این نوع حسابرسی، مالیات بر درآمد شرکت‌ها و شیوه پرداخت آن معین خواهد شد. پس تحت عنوان حسابرسی مالیاتی صحت همه اسناد مالی بررسی می‌شود و بر نحوه رعایت قوانین و استانداردها نظارت خواهد شد. معمولا تاریخ انجام حسابرسی مالیاتی بسیار حائز اهمیت است چرا که مطابق با قوانین، باید در بازه زمانی مشخص شده‌ای انجام شود.

معرفی نرم افزار: نرم افزار اموال و دارایی های ثابت

در مورد تفاوت حسابرسی مالیاتی و حسابداری مالیاتی می‌توان گفت در حسابداری مالیاتی هدف بیان نظر حرفه‌ای در مورد گزارش‌های مالیاتی واحدهای مختلف است. اما حسابرسی مالیاتی درستی کیفیت اسناد و مدارک مالی را بررسی می‌کند، همچنین بر نحوه رعایت قوانین و استانداردها نظارت کرده و میزان مالیات بر درآمد شرکت‌ها را نیز تعیین خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

از آنجایی که مسئله مالیات مستقیما با سرمایه شرکت ارتباط دارد، به همین جهت این موضوع باید توسط مدیران شرکت‌ها با وسواس مورد پیگیری قرار گیرد. بنابراین امروزه بسیاری از کسب و کارها جهت سر و سامان دادن به امور مالیاتی خود از حسابدار مالیاتی استفاده می‌کنند. به همین جهت در این مقاله درباره حسابدار مالیاتی صحبت کردیم و وظایف متنوع حسابدار مالیاتی را بیان نمودیم، همچنین تفاوت حسابرسی مالیاتی را با حسابداری مالیاتی به اختصار توضیح دادیم.

نرم افزار های کاربردی

نرم افزار خزانه داری امکان مدیریت کلیه فرایندهای مرتبط با وجوه نقد سازمان را فراهم می سازد. تهیه گزارش های گردش وجوه نقد در بازه های زمانی مختلف تصمیم گیری های مدیریتی را ساده تر می سازد.
نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو