close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

بهترین روش‌ها و تکنیک‌های وصول مطالبات

بهترین روش‌ها و تکنیک‌های وصول مطالبات

وصول مطالبات

یکی از موضوعات مهم حقوقی در حسابداری شرکت‌های دولتی و خصوصی وصول مطالبات است، معمولا عدم وصول مطالبات، تاخیر در وصول مطالبات و وصول مطالبات مشکوک از جمله مسائلی هستند که نقش موثری در سود و زیان شرکت‌ها دارند. بنابراین در این مقاله به بررسی بهترین روش‌ها و تکنیک‌های وصول مطالبات می‌پردازیم و اطلاعات مفیدی در این باره در اختیار مخاطبان قرار می‌دهیم.


وصول مطالبات به چه معنی است؟

وصول مطالبات یکی از مسائل مهم در دنیای اقتصاد و کسب و کار می‌باشد که افراد مختلف اعم از افراد حقیقی و حقوقی در تمام دنیا با آن سر و کار دارند. در حقیقت زمانی که مطالبات معوق از شخص بدهکار گرفته می‌شود و اسنادی مانند چک و سفته به پول نقد تبدیل می‌گردد، وصول مطالبات رخ داده است. بسیاری از مشاغل کوچک برای وصول مطالبات عقب مانده خود می‌توانند با مشتری از راه‌های مختلف مانند ایمیل، صحبت مستقیم، تلفن و… ارتباط برقرار کنند و مطالبات را اخذ کنند، اما در صورتی که وصول مطالبات انجام نشد، می‌توان با گرفتن وکیل و نماینده قانونی با طرح دعوی و داوری فرآیند وصول مطالبات را به صورت قانونی دنبال کرد.

وصول مطالبات

اهمیت وصول مطالبات

وصول مطالبات یکی از مسائل مهم در رونق کسب و کارها است، بنابراین با رعایت ترفندهای وصول مطالبات می‌توان فروش بالایی داشت و کسب و کار خود را ارتقا داد.

بدین ترتیب می‌توان گفت وصول مطالبات به طور مستقیم بر کسب و کارها اثر می‌گذارد، از این‌رو کسب و کارهای موفق که فروش و سودآوری بالایی دارند از وصول و تسویه مناسبی نیز برخوردار هستند.‌ یکی از دلایل مهم ورشکستگی و کاهش فروش بسیاری از شرکت‌ها، عدم وصول به موقع مطالبات است، بنابراین وصول مطالبات در چرخه کسب و کارها نقش مهمی دارد.

نرم افزار واسط مالیاتی امکان ارسال صورتحساب را فراهم میکند

معمولا اگر مطالبات به موقع وصول نشوند، کسب و کارها با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند که کم کم موجبات سست شدن بنای کسب و کارشان را فراهم می‌کند و آنها را به سوی ورشکستگی سوق می‌دهد. بنابراین به طور کلی در صورتی که مطالبات وصول نشوند:

 • امکان تامین به موقع جنس برای مشتری وجود ندارد.
 • فروش جنس در زمان مناسب با سود بالا میسر نمی‌شود.
 • نمی‌توان جنس را در زمان مناسب به بازار عرضه کرد.

بهترین تکنیک‌های وصول مطالبات

اگر کسب و کارها فروش خود را تنها به صورت نقدی کنند، مدتی بعد تعدادی از مشتریان خود را از دست می‌دهند، اگر هم بخواهند فروش خود را تنها به صورت اعتباری نمایند، سرمایه‌اشان از دست می‌رود. بنابراین یکی از بهترین روش‌ها، ترکیبی از این دو روش یعنی نقدی و اعتباری است، اما باید از تکنیک‌های وصول مطالبات نیز استفاده کرد تا پول همه فروش‌ها حاصل گردد. بدین ترتیب برخی از بهترین روش‌ها و تکنیک‌های وصول مطالبات را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

روش کاهش تعهدات

زمانی که مشتریان تعهد پرداخت بیشتر در مدت زمان طولانی‌تری داشته باشند، وصول برای آنها سخت‌تر است. بنابراین از مشتریانی که قصد خرید اعتباری یا چکی کالا را دارند، بهتر است نیمی از فاکتور را به صورت نقدی دریافت کرد تا وصول مطالبات آسان‌تر شود.

در واقع فروش اعتباری محصولات به صورت بخشی نقدی و بخشی اعتباری صورت گیرد. معمولاً درصد دریافت نقدی در شغل‌های مختلف یکسان نیست، ولی یکی از بهترین حالت‌های آن دریافت ۵۰ درصد فاکتور به صورت نقد است. می‌توان گفت هر چه مبلغ نقدی بیشتری از مشتریان دریافت شود، مبلغ تعهد کمتر می‌گردد و وصول مطالبات با شرایط بهتری انجام می‌گیرد.

تکنیک افزایش دفعات پرداخت

بسیاری از مشتریان باقی مانده حساب خود را با چک‌های مدت‌دار به فروشنده پرداخت می‌کنند، اما با استفاده از این تکنیک می‌توان مبلغ بازپرداخت را در اقساط کم و زمان کوتاه‌تری وصول کرد.
مثلاً وقتی که مشتری می‌خواهد بابت پرداخت حساب خود یک چک ۲۰ میلیون تومانی در مدت دو ماهه بدهد، بهتر است مبلغ آن را به چهار چک ۵ میلیونی تقسیم نمود که سررسید وصول آنها ۱۵ روز به ۱۵ روز است، در نتیجه تکمیل کردن مبلغ چک ۵ میلیونی بسیار راحت تر از چک ۲۰ میلیونی است و ریسک عدم پرداخت کمتری دارد.

بهترین تکنیک‌های وصول مطالبات

روش از دست دادن اعتبار

یکی دیگر از تکنیک‌های وصول که درصد امکان وصول را بالا می‌برد، تکنیک از دست دادن اعتبار است. معمولا فروشندگان با توجه به خریدهای قبلی مشتریان و ایجاد اعتبار مناسب، همکاری خود را به صورت اعتباری با آنها ادامه می‌دهند. علاوه بر این مشتریان دوست دارند تا با افزایش میزان اعتبار از سمت فروشنده، امکان خریدهای اعتباری بیشتری داشته باشند، از این‌رو فروشندگان می‌‌توانند به مشتریان گوشزد کنند که اگر تاخیراتی در پرداخت بدهی و چک‌ها ایجاد شود، دیگر اعتبارشان از بین خواهد رفت و امکان همکاری به صورت اعتباری با آنها میسر نیست.

تکنیک از دست دادن امتیازات

بسیاری از فروشندگان کالا به مشتریان خود امتیازات مختلفی همچون خدمات پس از فروش، گارانتی محصول و… می‌دهند. بنابراین یکی از تکنیک‌های کارآمد جهت وصول مطالبات، تکنیک از دست دادن امتیاز است. می‌توان گفت این تکنیک همچون اهرم فشار بر مشتریان عمل می‌کند تا به موقع به آن بپردازند. معمولا فروشندگان شرط دادن این امتیازات را منوط به تعهدات مالی مشتریان ذکر می‌کنند.

تکنیک تخفیف

یکی از روش‌ها جهت ترغیب مشتریان برای پرداخت بدهی‌های معوقه خود، تکنیک تخفیف است، بنابراین هنگامی که فروشنده به مشتری اعلام می‌کند که با پرداخت بدهی‌اش در زمان تعیین شده، امکان استفاده از این تخفیفات وجود دارد و در صورت عدم پرداخت هیچ گونه تخفیفی شامل حال او نمی‌شود، مشتریان با انگیزه بیشتری به پرداخت بدهی‌هایشان می‌پردازند.

اعتماد به نفس بالا در گفتن قیمت کالا

اگر فروشندگان قیمت کالاهای خود را با تردید به مشتریان بگویند، اعتماد مشتری از دست می ‌رود، چرا که مشتری فکر می‌‌کند که مبلغ زیادی را بابت خرید کالا پرداخت می ‌کند، لذا باید فروشندگان بدون هیچ تردیدی با اعتماد به نفس کامل قیمت کالا را اعلام کنند تا مشتریان به این یقین برسند که قیمت قطعی کالای خریداری شده آنها همین است و مطالبات را سریعتر پرداخت نمایند، بسیاری از مشتریان در این موارد فروش نقدی را انتخاب می‌کنند و با آسودگی خیال از بابت قیمت کالا به خرید آن از فروشگاه شما می‌پردازند.

وصول مطالبات

نتیجه گیری

استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های وصول مطالبات باعث می‌‌شود، فروشندگان به راحتی تمامی مبالغ فروش خود را وصول کنند و رضایت مشتریان را جلب نمایند، در نتیجه با افزایش مشتریان کسب و کار آنها رونق بیشتری بگیرد. بنابراین در این مقاله برخی از بهترین روش‌های وصول مطالبات را بیان کردیم تا صاحبان کسب و کارها با بکارگیری آنها به موفقیت بیشتری دست یابند، برای خرید نرم افزار وصول مطالبات با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

 1. چک و سفته را چگونه می توان وصول مطالبات کرد؟

  وصول مطالبات عقب مانده را از طریق ایمیل، تلفن، تماس تصویری با مشتری اخذ نمود، اما در صورتی که جوابگو نبود می توانید از طرق یک وکیل اقدام کرده و چک و سفته معوق شده را به صورت پول نقد دریفات کنید.

 2. تکنیک افزایش دفعات پرداخت چگونه است؟

  گاهی مشتریان مبلغ پرداختی خود به صورت یک چک بلندمدت صادر می کنند، اما شما می توانید این چک را به مبلغ های کمتر و در مدت زمان زودتر تقسیم نمایید.

 3. تکنیک تخفیف چه تاثیری در وصول سریعتر مطالبات دارد؟

  شما با پیشنهاد یک تخفیف معقول به مشتری می توانید او تشویق به پرداخت زودتر مطالباتشان نمایید.

نرم افزار های کاربردی

نرم افزار انبار تعدادی امکان طبقه بندی پویا بابت مواد اولیه، کالاهای نیمه ساخته و محصول و سایر کالاهای موجود در انبار را متناسب با کسب و کار فراهم می سازد. همچنین ورود و خروج کالاها به سادگی و هماهنگ با فرآیندهای مرتبط و جاری در سازمان قابل مدیریت می باشد.
نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو