close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
  • پشتیبانی
  • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

تفاوت EAM و ERP از عملکرد تا بازده

تفاوت EAM و ERP از عملکرد تا بازده

تفاوت eam-erp

پیشرفت علم و به دنبال آن تکنولوژی امروزه در تمامی حوزه‌های زندگی انسان تغییرات چشمگیری ایجاد کرده است. در همین راستا شاهد هستیم که مدیریت کسب و کارها و بنگاه‌های تجاری کوچک و بزرگ نیز در بخش‌های مختلف تحت تاثیر همین حقیقت غیرقابل انکار قرارگرفته‌اند و تقریبا کسب موفقیت و رسیدن به هدف بدون استفاده از انواع نرم افزارهای مدیریتی غیرممکن است. این نرم افزارها که بعضا تضمین کننده و اطمینان بخش افزایش بهره‌وری و سوددهی شرکت یا سازمان هستند از تولید تا عرضه و فروش را در صنایع مختلف پوشش می‌دهند. اکنون قصد داریم دو نرم افزار مدیریتی EAM و ERP را ضمن معرفی کوتاه و اجمالی مقایسه کنیم. با ما همراه باشید.

گاهی تنها به مدیریت امور مالی می‌پردازند و گاهی در بخش زنجیره تامین تا عرضه فعال هستند. همین تنوع نیز معمولا مدیران مشاغل را دچار سردرگمی می‌کند که کدام سیستم برای کسب و کار آن‌ها الزامی و مفید‌تر است. در این مواقع کارشناسان توصیه می‌کنند که پیش از انتخاب و خرید، شناخت کافی نسبت به هریک از سیستم‌ها پیدا کرده و تفاوت‌های آن‌ها را بررسی کنید.

خرید نرم افزار واسط سامانه مودیان با بهترین قیمت و پشتیبانی رایگان

EAM چیست؟

Enterprise asset management که به اختصار EAM نامیده می‌شود به مدیریت دارایی‌های سازمان می‌پردازد. این سیستم که مورد استفاده در سازمان‌ها و مشاغل بزرگ با شعب و مراکز مختلف در نقاط مختلف هستند کاربرد فراوانی دارد انبار داده‌های مربوط به دارایی‌های سازمان را در سایت‌های مختلف آن در یک بستر یکپارچه پیاده می‌کند. به این ترتیب این سیستم را باید نرم افزار مدیریت سرمایه سازمان یا دارایی‌های مادی آن دانست. EAM علاوه‌ بر کاربرد در سازمان‌ها و کسب و کارهای بزرگ، امور مالی شرکت‌های کوچک را نیز در یک پلتفرم پیکپارچه اجرا می‌کند.

این امور مالی که مربوط به مدیریت سرمایه شرکت می‌شوند عبارتند از مدیریت انبارها، وام‌ها و اقساط، تامین مواد اولیه، بازده و برداشت و …. که متناسب و درکنار هم بررسی و کنترل می‌شوند. EAM به مدیران سازمان کمک می‌کند تا سرمایه شرکت را بهتر حفظ و مدیریت کنند و از آن مراقبت نمایند. در این سیستم سرمایه تنها به معنای پول نقد نیست بلکه تجهیزات کار، مواد و قطعات مورد نیاز احتمالی و حتی نیروی کار نیز از دارایی‌های سازمان محسوب می‌شوند و سیستم به مدیریت‌ها در جهت حفظ منافع کسب و کار می‌پردازد.

eam چیست

(Enterprise Resource Planning) ERP چیست؟

Enterprise Resource Planning که به اختصار ERP نامیده می‌شود به مدیریت منابع سازمان می‌پردازد. این سیستم نرم افزاری است که منابع سازمانی را برنامه‌ریزی کرده و مدیریت می‌نماید.یک سیستم یکپارچه است که مجموعه‌ای از ماژول‌های مختلف را دربر دارد. این ماژول‌ها یا نرم‌فزارها داده‌های فرایند کسب و کار را جمع‌آوری، ذخیره، پردازش، تجزیه و تحلیل و مدیریت می‌کنند. تمامی نرم افزارهای ERP بر بستری مشترک قرار دارند و حوزه‌ها مختلف یک سازمان مانند مالی، منابع انسانی، تولید، توزیع و فروش را به‌صورت اختصاصی مدیریت می‌کنند.

در این سیستم تمامی موارد ذکر شده و داده‌های آن‌ها به عنوان منابع سازمانی شناخته شده و به‌کارگیری و استفاده از آن‌ها مدیریت و برنامه‌ریزی می‌شود. با تجزیه و تحلیل اطلاعات و گزارش‌های به دست آمده از داده‌های پردازش‌شده در هریک از بخش‌ها و سیستم‌های سازمان، برنامه راهبردی آینده هر بخش را می‌توان به دست آورد و براساس آن فرایند و عملکرد این دپارتمان‌ها را هدف‌گذاری نمود. ERP درواقع تمامی فعالیت‌های شرکت را پوشش داده و در یک پایگاه داده مشترک مدیریت می‌کند.

erp چیست

تفاوت ساختاری EAM و ERP

بنابر آنچه مطرح شد، EAM سیستمی است که تنها با دارایی‌های سازمان پرداخته و امور مدیریتی دیگر را پوشش نمی‌دهد. به همین دلیل امروزه در کنار EAM معمولا یک سیستم مکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. EAM قادر به پاسخگویی نیازهای اتوماسیونی سازمان نیست و معمولا در کنار آن از سیستم‌های CMMS نیز کمک گرفته می‌شود. سیستم‌های CMMS مکانیزم‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر هستند که مدیریت نگهداری و تعمیرات، انبارداری و خریدهای سازمان را پوشش می‌دهند. بنابراین می‌توان آن‌ها را مکمل سیستم ERM دانست.

ERM درواقع باید یک نرم افزار حسابداری پیشرفته دانست که دارایی‌های پولی و غیرپولی شرکت را مدیریت و درعین حال محافظت می‌کند. به‌نظر می‌رسد برای شرکت‌های و سازمان‌هایی که دارایی‌های آن‌ها در اولویت قرار دارند این سیستم مناسب‌تر از سایر نرم‌اغزارهای مشابه مفید باشد. چرا که EAM به شکل اختصاصی این حوزه را پوشش می‌دهد. حال اینکه ERP قادر به محافظت از دارایی‌ها به صورت تخصصی نیست و با پیش‌فرضی از پیش طراحی شده امور مالی، منابع انسانی و حوزه تولید و فروش سازمان را مدیریت می‌کند.

خرید نرم افزار واسط با امکان اتصال سریع، امن و آسان

تفاوت عملکردی EAM و ERP

برای درک بهتر از تفاوت‌های EAM و ERP بهتر است توانایی‌های آن‌ها را به صورت جزئی و موردی مقایسه کرده و به برتری‌های هریک بر دیگری را در حوزه‌های مختلف یادآور شد. در این رابطه باید گفت ERP مانند EAM قادر به مدیریت زمان‌بندی تعمیرات دارایی‌ها (تجهیزات) و ردیابی نگهداری و موارد نیازمند به تعویض نیست. در حالی که EAM این وظیفه را با ثبت وضعیت دارایی‌ها و ارائه دستور کار مدیریت می‌کند. در مقابل اما EAM قادر به انجام امور حسابداری نیست و فعالیت‌هایی نظیر پرداخت دست‌مزدها و پاداش‌ها، صورت‌حساب‌ها و فاکتورها را مدیریت نماید.

ERP همچنین مدیریت منابع انسانی و مدیریت فرایند کسب و کار در زمینه تولید و توزیع نیز می‌پردازد. به این معنی که فرایند شرکت یا سازمان را در ماژول‌های پیش‌فرض بنابر بهترین هر صنعتی پیش می‌برد. ERP همچنین در مدیریت توزیع، بازاریابی و ارتباط با مشتری نیز فعال است و می‌تواند ارائه و توزیع محصول را براساس به‌روزترین متد‌های دنیا پیاده کند.

این درحالی است که شاهد هیچ یک از این ماژول‌ها در EAM نیستیم. بهره‌مندی از سیستم هوش تجاری اما از اشتراکات دو مکانیزم است که به کمک آن تجزیه و تحلیل داده‌های حوزه‌های تخصصی خود پرداخته و گزارش‌ها و اطلاعات مورد نیاز در این حوزه‌ها را ارائه می‌کنند. به دلیل وجود برخی مزایا در هریک، به‌نظر استفاده از دو سیستم می‌تواند یک مجموعه کامل را در اختیار مدیران سازمان قرار دهد. این نکته زمانی قابل توجه‌تر خواهد شد که بدانیم EAM و ERP را می‌توان به کمک سیستم پیکپارچه‌سازی به هم مرتبط نمود.

تفاوت EAM و ERP

کلام آخر

به‌طور کلی باید گفت، کارشناسان معتقدند در کسب و کارهای کوچک استفاده از سیستم EAM می‌تواند به تنهایی پاسخگوی نیازهای سازمان باشد. اما در مواردی که سازمان ابعاد بزرگتری دارد و حوزه‌های فعالیتی آن گسترده‌تر هستند این سیستم به تنهایی پاسخگو نیست و باید در کنار آن از مکانیزمی مکمل استفاده کرد یا سیستمی بزرگتر با پوششی وسیع‌تر را جایگزین نمود. درنهایت پیشنهاد می‌شود برای انتخاب بهتر، از مشاوره‌های تخصصی کمک گرفته و با توجه به جزئیات کسب و کار خود سیستم مناسب را انتخاب کنید تا از پرداخت هزینه بیهوده پیشگیری کنید.

برچسب ها :

نرم افزار های کاربردی


مقالات مرتبط

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو