close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
  • پشتیبانی
  • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

قوانین مالیات حق مسکن و خواروبار

قوانین مالیات حق مسکن و خواروبار

حق مسکن و خواروبار

همیشه برای مردم این سوال پیش می‌آید که چه چیزهایی مشمول پرداخت مالیات می‌شوند و باید چه مبلغی برای این مالیات پرداخت شود. صاحبان مسکن و خواروبار هم این دغدغه را دارند که چرا و چقدر باید مالیات پرداخت کنند. حق مسکن و خواروبار به کسانی تعلق می‌گیرد که در شرکت‌های مختلف مشغول به کار هستند و برخی از این شرکت‌ها هزینه‌هایی را به عنوان حق مسکن برای اجاره و یا خرید مسکن به کارکنان خود می‌دهند و حق خواروبار هم برای خرید مواد غذایی و مایحتاج منزل است که این مبالغ کمی ‌هستند اما می‌توانند تا حدی فشار اقتصادی را از روی دوش مردم بردارند.

قوانین حق مسکن و خواروبار در سیستم دولت اهمیت ویژه‌ای دارد و به این دلیل که هنوز نمی‌دانند مالیاتی را به آن تعلق بدهند یا نه هر ساله درباره آن مشورت می‌کنند و برخی می‌گویند باید دریافت شود و برخی دیگر اعلام می‌کنند که نباید هیچ هزینه‌ای به عنوان مالیات برای این حقوق درنظر گرفته شود. خود دولت هم سردرگم است و نمی‌داند باید با این حقوق چه کند و آیا به طور کامل به مردم پرداخت شود و یا نه کمی ‌از آن را به عنوان مالیات کسر کند.

در مقاله “قوانین حق مسکن و خواروبار” می‌خواهیم به طور اساسی به توضیحاتی درباره این موضوع بپردازیم تا شما هم پاسخ سوالات خود را دریافت کنید و شناخت بهتری درباره حقوق‌های مختلف کارمندان و فیش حقوقی داشته باشید.

چه مواردی در حقوق و دستمزد کارمندان شامل مالیات می‌شود؟

مالیات یکی از هزینه‌هایی است که دولت از صنف‌های متفاوت دریافت می‌کند و تقریبا هر کسب و کاری که در کشور وجود دارد باید مالیات بپردازد. علاوه بر صنف و کسب و کارها که مالیات می‌دهند انواع موادغذایی و خوراکی که مصرف می‌کنیم هم شامل مالیات می‌شود و شرکت‌های تولید کننده این مالیات را به قیمت فروش اجناس می‌افزایند تا هزینه‌های زیادی برای شرکتشان به وجود نیاید.

به طور کلی تمامی ‌افرادی که شاغل هستند و حقوق ثابتی دریافت می‌کنند و از طریق کارفرمایان بیمه شده‌اند باید مبلغی از حقوق خود را به عنوان مالیات به دولت بپردازند و این از زمان‌های قدیم هم مرسوم بوده که مالیات را از بسیاری از مردم دریافت می‌کردند. مبلغ مالیات حقوق کارمندان در هر سال متفاوت است و افزایش پیدا می‌کند.

با توجه به افزایش حقوق هر کارمند در هر سال به صورت جداگانه مقدار مالیات اعلام می‌شود و کارفرما باید کسر مالیات از درآمد حقوق کارمندان خود را طبق یک لیست به دولت اعلام کند. هر چه حقوق بیشتر باشد مالیات هم بیشتر می‌شود و برای کارکنانی که امسال در شرکت و کسب و کارهای مختلف کار می‌کنند مالیات یکسان نیست و نسبت به درآمد آن‌ها سنجیده می‌شود.

براساس قانون و اعلام رسمی ‌دولت که هر ساله در مجلس بابت آن تصمیماتی گرفته می‌شود و مالیات را به امور زیادی مربوط می‌کند و از بسیاری از هزینه‌ها حذف می‌شود، طبق اعلام رسمی‌ دولت تمامی ‌مزایای دریافتی و مبالغی که هر فرد از کارفرمای خود دریافت می‌کند مانند هزینه ایاب و ذهاب و ناهار و شام و اضافه کاری و تمامی ‌مبالغ مشمول پرداخت مالیات هستند و دولت مقداری از آن را دریافت می‌کند.

معرفی نرم افزار: نرم افزار اموال و دارایی های ثابت

در شرکت‌ها مدیران وظیفه دارند که مالیات‌های کارکنان خود را جمع آوری کرده و از حقوق کسر کنند و این مبلغ را در زمان مشخص به دولت پرداخت کنند و اگر دیرتر از آن واریز شود باید جریمه‌هایی از بابت ندادن مالیات به دولت پرداخت شود و جریمه دیرکرد مالیات اصلا به نفع هیچ کسب و کاری نیست بنابراین مدیران باید وقت کافی برای پرداخت آن کنار بگذارند. مشاغل دولتی هم که کسر از حقوق توسط دولت انجام می‌شود و راحت‌تر است.

حق مسکن و خواروبار

تعریف درآمد مشمول مالیات حقوق بر اساس قانون وزارت کار

در ماده ۸۳ قانون مالیات این نکته ذکر شده که قبل از هرگونه کسری از حقوق باید ابتدا مالیات آن درنظر گرفته شود که به این درآمد مشمول مالیات می‌گویند. معمولا مدیران هر کسب و کار با استفاده از یک نرم افزار حسابداری و یا مشخص مالیات تمامی ‌کارکنان را محاسبه می‌کنند و این مبلغ به حساب دولت در زمان مشخص واریز می‌شود.

موارد معاف از مالیات حقوق و بیمه ۱۴۰۱

طبق اعلام رسمی ‌دولت برخی هزینه‌هایی که در فیش حقوقی هر کارمند وجود دارد و جزو مزایا نیستند مشمول مالیات نمی‌شوند و این‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

کمک هزینه عائله مندی و بازخرید ایام مرخصی و همچنین هزینه‌های مربوط به ماموریت و عیدی و پاداش‌های آخر سال و یا کمک هزینه مسکن و پاداش‌های مختلفی که در طول سال به حساب کارکنان واریز می‌شود نباید مالیاتی داشته باشند و فقط مزایا مشمول مالیات‌اند. هزینه‌هایی که اعلام کردیم برای همه کارکنان وجود ندارد و فقط برخی از کارکنان این هزینه‌ها را دریافت می‌کنند و با گرفتن فیش حقوقی خود می‌توانند از ریزترین هزینه‌های واریزی و یا کسر شده حقوق خود مطلع شوند.

معرفی نرم افزار: نرم افزار حقوق و دستمزد

موارد معاف از مالیات حقوق و بیمه ۱۴۰۱

حق مسکن و خواروبار مشمول مالیات است؟ ماده ۸۳ قانون مالیات‌های مستقیم

با توجه به متن ماده ۸۳ و رای دادن دیوان عالی به این ماده هزینه‌هایی که فارغ از شغل کارمند هستند نباید شامل مالیات شوند و هنوز بحث‌های زیادی درباره مالیات حق مسکن می‌شود اما باید این نکته را در نظر گرفت که آیا این حقوق جزو مزایا هستند یا خیر؟

اگر هستند که مالیات دارند اما اگر نیستند نباید هیچ مبلغی از بابت مالیات آن‌ها از حقوق افراد کسر شود و این حقوق باید به طور کامل برای افراد واریز شود. معمولا بررسی‌های زیادی توسط حسابرسی سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شود تا محاسبه کنند که آیا باید مالیاتی دریافت شود یا خیر و اسناد و مدارکی به جهت این بررسی‌ها به سازمان تحویل داده می‌شود. اگر به هر دلیلی متوجه مزایا بودن این حقوق شوند که مالیات را دریافت می‌کنند.

نرم افزار های کاربردی

نرم افزار انبار تعدادی امکان طبقه بندی پویا بابت مواد اولیه، کالاهای نیمه ساخته و محصول و سایر کالاهای موجود در انبار را متناسب با کسب و کار فراهم می سازد. همچنین ورود و خروج کالاها به سادگی و هماهنگ با فرآیندهای مرتبط و جاری در سازمان قابل مدیریت می باشد.
نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو