close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
 • پشتیبانی
 • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
 • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

اقدامات مدیریت سازمان

اقدامات مدیریت سازمان

اقدامات مهم مدیریت سازمان

موفقیت هر سازمان یا شرکتی وابسته به تصمیمات اتخاذ شده و اقداماتی است که مدیر آن مجموعه انجام می‌دهد. اقدامات مدیریت سازمان شامل برنامه‌ریزی، سازماندهی، بکار گماردن و استخدام کارمندان، رهبری و کنترل می‌باشد، وجود ضعف در هر یک از این وظایف و اقدامات باعث بروز مشکل در کل سازمان شده و آن را از دستیابی به اهداف مشخص شده باز می‌دارد اما در صورتی که مدیر، اقدامات خود را به صورت کامل و بدون نقص انجام دهد می‌تواند سازمان را به موفقیت و اهداف خود برساند. در ادامه این مقاله به معرفی 5 مورد از اقدامات مهم مدیریت سازمان می پردازیم.

آنچه در ادامه خواهید خواند.

برنامه‌ریزی برای سازمان (planning)

اولین و مهم‌ترین مورد از اقدامات مدیریت سازمان، برنامه‌ریزی برای سازمان می‌باشد، برنامه‌ریزی یعنی تعیین موقعیت، ایجاد هدف و تعیین مسیر برای رسیدن به آن. مدیر باید به طور کامل از شرایط محیط و کار، آگاه باشد و توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات و پیش‌بینی آینده را نیز داشته باشد و پس از این مراحل بتواند تصمیم مناسبی بگیرد. این تصمیم باید در جهت بهتر شدن موقعیت سازمان باشد.

اقدامات مدیریت سازمان

برنامه‌ریزی را می‌توان به صورت استراتژیک یا تاکتیکی انجام داد، در برنامه‌ریزی استراتژیک باید فرصت‌ها، تهدیدهای رقابتی، نقاط ضعف و نقاط قوت سازمان را تجزیه و تحلیل کرد و موقعیت رقابتی سازمان را نیز تعیین نمود. در برنامه‌ریزی تاکتیکی باید طرح‌هایی برای برنامه استراتژیک کوتاه مدت توسط مدیران میانی ایجاد شود.

به طور خلاصه برنامه‌ریزی شامل مراحل زیر است:

 • انتخاب هدف‌های مشخص برای سازمان
 • ایجاد هدف‌های مشخص برای هر یک از زیر واحدهای سازمان
 • ایجاد برنامه برای دستیابی به اهداف (به شکل سیستماتیک)

سازماندهی افراد و منابع سازمان (organizing)

پس از برنامه‌ریزی و ایجاد برنامه کاری، نوبت به سازماندهی افراد و منابع برای اجرای برنامه می‌رسد. این کار باعث ایجاد نظم در فرایند توزیع کار و منابع در میان اعضای سازمان می‌شود. سازماندهی شامل سه مرحله است:

معرفی نرم افزار : نرم افزار برنامه ریزی تولید

 • طراحی و تعریف کارها و فعالیت‌های ضروری برای دستیابی به اهداف مشخص شده
 • دسته‌بندی فعالیت‌‌ها با توجه به مشاغل و جایگاه‌های سازمانی تعریف شده
 • ایجاد ارتباط میان مشاغل و جایگاه‌های سازمانی، برای کسب اهداف مشترک

بکار گماردن و استخدام کارمندان برای مدیریت سازمان

یکی از حیاتی ترین اقدامات مدیریت سازمان استخدام و بکارگیری کارمندان مناسب با مشاغل و پست‌های سازمانی است. یک مدیر موفق باید توانایی جذب افراد مناسب را داشته باشد، در غیر این صورت سازمان به اهداف خود نمی‌رسد.

معرفی نرم افزار : نرم افزار دریافت و پرداخت

در واقع این کارمندان یک سازمان هستند که فعالیت‌های سازماندهی شده توسط مدیر را انجام می‌دهند و در نتیجه اهداف سازمان محقق می‌شوند. برای اجرای صحیح این مرحله، مدیر باید ابتدا نیازمندی‌های هر شغل را در سازمان شناسایی کند، سپس با بررسی و تحقیق مهارت‌های مورد نیاز آن شغل‌ها را پیدا کرده و در نهایت نیروهای متخصص در آن زمینه را استخدام کند.

رهبری سازمان (leading)

با رشد سازمان‌ها، ساختارهای پیچیده‌ای در آن شکل می‌گیرند که نیازمند هماهنگی و کنترل هستند، در چنین شرایطی رهبری یکی از اقدامات موثر و مهم برای مدیریت سازمان است. این اقدام باعث ایجاد همکاری صحیح بین تمامی ‌کارکنان برای رسیدن به هدف مشترک سازمان می‌شود.

معرفی نرم افزار : نرم افزار BOM

مدیر مجموعه با هدایت و ایجاد انگیزه در کارکنان آن‌ها را ترغیب می‌کند تا هر چه بهتر به وظایف خود عمل کنند و پرسنل سازمان نیز به طور داوطلبانه فعالیت‌های از پیش تعیین شده را برای رسیدن به هدف انجام می‌دهند. در واقع رهبری را می‌توان نوعی نفوذ مستقیم یا غیر مستقیم روی پرسنل یک سازمان دانست. یک مدیر برای رهبری سازمان باید موارد زیر را انجام دهد:

 • تبیین چشم‌‌انداز برای سازمان
 • اشتراک‌گذاری چشم انداز و ایجاد انگیزه در کارکنان برای حرکت مشتاقانه آن‌ها در جهت رسیدن به آن
 • فراهم‌سازی اطلاعات، دانش و متدهای مورد نیاز برای دسترسی به چشم‌انداز تبیین شده
 • برقراری تعادل بین منافع ذینفعان سازمان که با هم در تعارض هستند
رهبری سازمان

معرفی نرم افزار : نرم افزار مدیریت انبار

کنترل منابع و پرسنل سازمان

یکی دیگر از اقدامات مدیریت سازمان برای مدیریت سازمان، کنترل است، در این مرحله مدیر دستورالعمل‌هایی را به کارمندان داده و از رعایت آن‌ها اطمینان پیدا می‌کند. طی این فرایند اگر در عملکرد کارکنان با استانداردهای تعیین شده قبلی توسط مدیریت مغایرتی وجود داشته باشد، مدیر باید اقدامات اصلاحی را انجام دهد.

در این مرحله مدیر باید مطمئن شود منابع سازمان به درستی و در جهت رشد سازمان و رسیدن به اهداف آن استفاده می‌شود و منابع سازمان هدر نمی‌رود. همچنین کنترل کارمندان نیز یکی از اقدامات مدیران در فرایند کنترل است. مدیر باید توانایی کنترل پرسنل را داشته باشد و نقشی موثر را در این زمینه ایفا کند. در واقع با کنترل صحیح است که مدیر توانایی ایجاد هماهنگی بین پرسنل را پیدا کرده و آن‌ها را در جهت رسیدن به اهداف مشخص شده هدایت می‌کند.

معرفی نرم افزار: نرم افزار های مدیریت منابع انسانی

 اصول مدیریت سازمانی

یکی دیگر از اقدامات مدیریت سازمان رعایت اصول مدیریت سازمان است، که برای این کار حتما باید یک هدف مشخص برای حوزه ی کاری خود در نظر بگیرید، و مدیریت یک سرس اصولی دارید که در ذیل به شرح 6 مورد مهم آن می پردازیم.

ایجاد محیط کار مناسب

یعنی یک مدیر باید محیط شاد، تعاملی، پویا و فعال برای کارمندان خود ایجاد کند، چون محیط کاری به صورت مستقیم در روحیه افراد تاثیر دارد.

 مراحل اصول مدیریت سازمانی

احترام به کارمندان  

در محیط کاری حتما احترام به کارکنان خود را فراموش نکنید، چون احترام باعث انگیزه و بهره وری بیشتر افراد می شود، زیرا نیاز درونی هر فردی قدرتی به اسم احترام است.

شفاف سازی وظایف

همانطور که میدانید کارمندان نیز شما نیز همانند خود شما زمانی از کار خود لذت می برند که محیط کاری آنها کارآمد و موثر باشد و حوزه کاری آنها به صورت مداوم ارزیابی و بروزرسانی شود.

توانمندسازی در اقدامات مدیریت سازمان

اگر به کارمندان خود تفویض اختیار بدهید، بیشتر باعث توانمندسازی و بهره وری کارکنان خود می شود.

پرداخت حقوق منصفانه

پرداخت حقوق منصفانه یکی از اصول های مهم مدیریت سازمانی است، زیرا شما با پرداخت حقوق ناچیز، نمی توانید انتظار کار بیشتر و پیشرفت داشته باشید، چون یک حقوق معقول جزء نیازهای کارکنان است.

معرفی نرم افزار : نرم افزار موبایل انبار

رعایت استاندارد های کاری

مدیر یک سازمان باید برای تمام مراحل کاری و عملکرد کارکنان خود یه استاندارد تعریف کند،این استاندارد با به گونه ای باشد که قابل دستیابی همه افراد باشد، و سپس می توانید این استانداردها را مرحله به مرحله اضافه کنید.

سخن پایانی اقدامات مدیریت سازمان

اقدامات مدیریت سازمان شامل موارد ذکر شده بود اما باید بدانید این وظایف پنجگانه به صورت خلاصه بیان شدند و اقداماتی که مدیران سازمان‌ها انجام می‌دهند بسیار گسترده‌تر از این‌ها هستند. همچنین هر مدیر برای رسیدن به موفقیت باید مهارت‌های خود را در تمامی ‌زمینه‌ها افزایش دهد تا بتواند سازمان را به منافع مشخص شده برساند.

نرم افزار های کاربردی

نرم افزار حسابداری انبار امکان ارزش گذاری کالاهای موجود در انبار را بر استاندارد های تعریف شده فراهم می سازد. قیمت گذاری کالاها در انبارها به تفکیک عوامل هزینه از ویژگی های خاص این نرم افزار می باشد.
نرم افزار خرید و تدارکات امکان مدیریت کلیه فرایندهای خرید، از مرحله درخواست تا خرید و تحویل به انبار را فراهم می سازد. مدیریت دستور خرید و چگونگی استعلام های خرید از وظایف مهم این نرم افزار می باشد.
نرم افزار حسابداری فروش امکان مدیریت کلیه فرایندهای فروش، قیمت گذاری فروش کالاها به تفکیک گروه های مختلف مشتریان را فراهم می سازد. همچنین سیاست گذاری چگونگی مدیریت شعب در این نرم افزار انجام می شود.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماشا
معرفی
تماس
تماس
دمو
دمو