close
ارتباط با ما
اطلاعات تماس اطلاعات تماس
  • پشتیبانی
  • ٨٨٥٣٢٩٧٩-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٠-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨١-٠٢١
  • ٨٨٥٣٢٩٨٢-٠٢١
  • فروش
  • ٨٨٧٣٦٥٠٥-٠٢١
  • ٨٨٧٣٦٥٠٦-٠٢١
ایمیل منتظر نظرات و پيشنهادات ارزشمند شما هستيم
close

درخواست جلسه نمایش نرم افزارها

لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود.

بودجه‌ریزی عملیاتی

بودجه‌ریزی عملیاتی

اگر در بازار فعالیت کنید و یا با اقتصاد و مفاهیم آن آشنا باشید، احتمالا مفهوم بودجه‌ریزی عملیاتی را شنیده‌اید. در این مقاله می‌خواهیم به زبان ساده به این عبارت بپردازیم و ببینیم در علم اقتصاد چه استفاده‌هایی دارد.


بودجه‌ریزی عملیاتی چیست؟

مفهم بودجه‌ریزی عملیاتی بیشتر در اقتصاد پروژه‌های عمرانی و یا طرح‌های دولتی به‌کار می‌رود. تمرکز بودجه‌ریزی عملیاتی به‌جای آنکه بر روی کالاها و یا خدمات خریداری‌شده تمرکز کند، اصل فعالیت‌ها و امکاناتی که برای انجام آن‌ها موردنیاز است، مورد توجه قرار می‌گیرد. به‌عبارت دیگر بودجه‌ریزی عملیاتی به خود فعالیت و هزینه‌های لازم برای انجام آن دقت دارد و امکانات مورد نیاز برای فعالیت را موردنظر قرار نمی‌دهد.

فرض کنید شما می‌خواهید یک ساختمان بسازید؛ اگر به‌جای محاسبه‌ی مصالح موردنیاز برای ساختن آن، کل پروژه‌ی ساختمان‌سازی و کل مخارج موردنیاز آن را موردتوجه قرار دهید، در واقع از روش بودجه‌ریزی عملیاتی استفاده کرده‌اید.

معرفی نرم افزار : نرم افزار منابع انسانی


بودجه‌ریزی عملیاتی چه کاربردی دارد؟

آنچه برای بودجه‌ریزی عملیاتی حائز اهمیت است، مشخص‌کردن هزینه‌ها و برنامه‌ریزی و نتیجه‌گیری از آن‌ها است. آمارها و اعتبارهایی که از طریق بودجه‌ریزی عملیاتی به‌دست می‌آیند، باید مستند و بر اساس داده‌های مشخص باشند. برای واضح‌تر شدن این مفهوم به یک مثال توجه کنید؛ اگر همان مثال ساختمان را در نظر بگیریم، بودجه‌ریزی عملیاتی پیشبینی می‌کند که برای ساخت یک ساختمان چهار طبقه چند در، چند پنجره و چه تعداد شیرآلات مورد نیاز است و هزینه‌ی هر واحد از آن‌ها چقدر خواهد بود. با مشخص‌شدن این عدد هم میزان هزینه‌ی هر در یا پنجره معلوم می‌شود و هم مشخص خواهد شد که برای خرید درها و پنجره‌های ساختمان چقدر هزینه نیاز است.

بودجه‌ریزی عملیاتی یک ویژگی دیگر هم دارد؛ این نوع بودجه‌ریزی به‌دنبال رابطه‌ای میان بودجه‌ی هزینه‌شده و انتظاراتی است که از پروژه داریم. بر همین اساس تک تک افرادی که در روند اجرای پروژه نقش دارند و در فرآیند بودجه‌ریزی عملیاتی نقش آن‌ها مورد توجه قرار گرفته است، باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشند و بگویند هزینه‌های مربوط به بخش خود را چگونه مصرف کرده‌اند.

به‌طور مثال در مثال قبل پیمانکار خرید درها باید گزارشی از فعالیت‌ها و میزان هزینه‌ی بخش خود ارائه کند تا مجموع این گزارش‌ها درنهایت کل روند ساخت را مشخص کند. درواقع بودجه‌ریزی عملیاتی به شما کمک می‌کند که میزان انتظارات خود از یک پروژه را در نسبت با میزان هزینه‌ای که برای آن صرف کرده‌اید بسنجید.

بودجه‌ریزی عملیاتی

بودجه‌ریزی عملیاتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

اولین اصلی که باید هنگام انجام فرآیند بودجه‌ریزی عملیاتی رعایت کنیم، توجه به مدت‌زمانی است که برای پروژه تعریف می‌کنیم. علاوه بر توجه به هزینه‌ی موردنیاز، باید حجم کارهای پروژه را برآورد کنید و به‌طور واقع‌بینانه یک زمان تخمینی برای آن تعیین کنید. بهتر است زمان درنظر گرفته شده کمی از زمان تخمینی هم بیشتر باشد. علاوه بر این اهداف ساخت یک پروژه باید به‌طور واضح مشخص باشد تا بتوان با درک میزان اهمیت آن، بودجه‌ی موردنیاز را هم تعریف کرد. اقتصاددانان پیشنهاد کرده‌اند که طراحی بودجه‌ریزی عملیاتی باید به‌قدری ساده و قابل فهم باشد که همه‌ی افراد درگیر پروژه به‌راحتی بتوانند ان را اجرا کنند.


بودجه‌ریزی عملیاتی چگونه انجام می‌شود؟

در روش نخست اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی باید کل مراحل بودجه‌ریزی مبتنی بر قیمت تمام‌شده‌ی کار باشد. برای انجام بودجه‌ریزی عملیاتی ابتدا باید مراحل مختلف انجام پروژه را طبقه‌بندی کنیم، واحد اندازه‌گیری مورد استفاده را بر اساس نوع پروژه مشخص کنیم و سپس حجم و هزینه‌ی پروژه را پیشبینی کنیم.
دومین روش اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی مبتنی بر کارسنجی است. روش کارسنجی در پروژه‌هایی نظام حسابداری مالی پیشرفته‌ای ندارند، به‌عنوان جایگزینی برای روش نخست مطرح شده است. در روش نخست، بودجه‌ریزی عملیاتی فقط زمان موردنیاز برای انجام پروژه را در نظر می‌گیرد درحالی که در روش کارسنجی، علاوه بر توجه به زمان، به قیمت وسایل موردنیاز و استهلاک تجهیزات نیز توجه می‌شود.

سومین روش بودجه‌ریزی عملیاتی، روش هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت‌های انجام‌شده است. هزینه‌یابی بر اساس فعالیت‌هایی که در پروژه انجام می‌شود، بر دو فاکتور اصلی استوار است؛ یکی از این فاکتورها پیچیدگی خدمات انجام‌شده برای پروژه است و دیگری تنوع خدمات موردنیاز برای به سرانجام رسیدن آن. بودجه‌ریزی عملیاتی بر اساس فعالیت نوین‌ترین سیستمی است که تاکنون عرضه شده است که دغدغه‌ی کیفیت بالای فعالیت در زمان مناسب را هم مورد توجه قرار می‌دهد.

معرفی نرم افزار: نرم افزار انبارداری


بودجه‌ریزی عملیاتی چه اهدافی دارد؟

شاید بتوان هدف نهایی بودجه‌ریزی عملیاتی را توجه به برنامه‌ریزی‌های منطقی و صرف هزینه‌های حساب‌شده برای انجام پروژه‌ها ارزیابی کرد. درواقع بودجه‌ریزی عملیاتی برای اختصاص‌دادن منابع یک پروژه، دقیق‌ترین شاخصه‌ها و مبناها را درنظر می‌گیرد تا در روند انجام پروژه مشکلی ایجاد نشود.
علاوه بر این بودجه‌ریزی عملیاتی به‌دنبال آن است تا نتایج پروژه را پیشبینی کند و با اولویت‌بندی مسائل، توجه مجریان پروژه را بر مهم‌ترین بخش‌های پروژه معطوف کند. در نهایت بودجه‌ریزی عملیاتی سبب می‌شود از هزینه‌های انجام‌شده بهترین استفاده‌ها انجام شود تا علاوه بر صرفه‌جویی و جلوگیری از اتلاف منابع، نتایج نهایی هم قابل قبول باشند.


مزایای بودجه‌ریزی عملیاتی چیست؟

نباید فراموش کرد که استفاده از بودجه‌ریزی عملیاتی، مجریان طرح را نسبت به عملکرد خود پاسخگو می‌کند و علاوه بر آن با بهینه‌کردن تخصیص هزینه‌ها، هزینه‌کرد را هم به استاندارد خود نزدیک می‌کند. علاوه بر عوامل گفته شده، بودجه‌ریزی عملیاتی در مقایسه با بودجه‌ریزی سنتی بسیار شفاف‌تر و قابل استنادتر است. در نهایت نیز استفاده از بودجه‌ریزی عملیاتی موانع اهداف دوگانه‌ی پروژه‌ها را از میان بر می‌دارد و به‌طور مشخص اهداف هر بخش را تعیین می‌کند.


هنگام بودجه‌ریزی عملیاتی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

باید توجه داشته باشیم که بودجه‌ریزی عملیاتی تنها درصورتی موفق خواهد شد که بسیاری از الزامات آن مورد توجه قرار بگیرند. بخش‌های مختلف یک سازمان یا یک کارگاه باید با هم هماهنگ باشند و هر بخش علاوه بر تخصص در وظیفه‌ی خود، با سایر بخش‌ها هماهنگ بوده و نسبت به عملکرد خود نیز پاسخگو باشد.


نتیجه‌گیری

بودجه‌ریزی عملیاتی به‌عنوان یکی از نوین‌ترین روش‌های اقتصادی، پروژه‌ها را از شر سازوکارهای نادرست رها می‌کند و با تمرکز دقیق بر شاخصه‌هایی که در روش‌های سنتی کمتر مورد توجه بودند، عملکرد پروژه را بهبود می‌دهد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس
تماس
دمو
دمو